Czarnek: „1 września uczniowie wrócą do szkół. Szkoły nie są rozsadnikiem zakażeń”

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że uczniowie wrócą po wakacjach do szkół. – Przygotowujemy się do nauki w trybie stacjonarnym – oświadczył w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News. Zapowiedział, że wszyscy nauczyciele – zarówno zaszczepieni jak i nie – będą mogli prowadzić lekcje. – Jestem przeciwnikiem segregacji – ogłosił.

– Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić możliwość pójścia do szkoły dzieci w trybie stacjonarnym od 1 września. Chyba że czwarta fala będzie tak samo groźna i tak samo szkodliwa jak trzecia fala, zapełnią się szpitale, zapełnią się szpitale dodatkowe. W takiej sytuacji będziemy reagować konkretnymi decyzjami. Na dziś tego nie przewidujemy. 1 września chcemy, aby dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym – powiedział szef MEiN.

Zapytany o to, czy uważa, że wszyscy nauczyciele powinni zaszczepić się przed rozpoczęciem roku szkolnego, stwierdził, że jest przeciwnikiem „jakiejkolwiek segregacji”, ale z drugiej strony pokreślił, że cieszy go to, że zdecydowana większość się zaszczepiła.

– Cieszę się, że nauczyciele w zdecydowanej większości zaszczepili się wówczas, kiedy mieli priorytet. 70 proc. wtedy się zaszczepiło, przez te kilka miesięcy kolejna grupa nauczycieli się zaszczepiła, więc jesteśmy przekonani, że akurat pod tym względem mamy duży stopień bezpieczeństwa- oznajmił. Dodał, że nie zgadza się z opinią PAN, zgodnie z którą w szkołach powinny pracować tylko zaszczepione osoby. – Wszyscy nauczyciele wrócą do pracy 1 września – zadeklarował.

Według niego szkoły nie są „rozsadnikiem zakażeń”. – Rozsadnikiem był ruch okołoszkolny. 5 milionów czy 10 milionów ludzi w ruchu, kiedy mamy wszystkie dzieci w szkole rzeczywiście powoduje, że jest duży kontakt społeczny związany z przewozami, obsługą gospodarczą, gastronomiczną. Generalnie mamy kilka milionów ludzi w ruchu okołooświatowym, nie tylko samych uczniów. Natomiast sami uczniowie, jak wiadomo, nie chorowali ciężko, nie byli hospitalizowani w takiej skali jak osoby dorosłe i w tym sensie szkoły nie były jakimś głównym źródłem ognisk zakaźnych – stwierdził.

Źródło: polsatnews.pl

(JK, GN)

Czy nauczyciele będą musieli się szczepić na koronawirusa? Minister odpowiada

Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o szczepienie uczniów i personelu szkół