Minister Czarnek: „Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli dzieci wrócą do szkół 12 kwietnia. Prof. Horban: „Jesteśmy bliscy zamknięcia Polski”

Jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne, 12 kwietnia dzieci wrócą do szkół – powiedział we wtorek szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Lockdown w szkołach obowiązuje obecnie do 11 kwietnia. Jednak główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban ostrzega, że rząd jest bliski „zamknięcia Polski” i wprowadzenia całkowitego lockdownu.

Szef MEiN w Polskim Radiu 24 były pytany o możliwy termin powrotu do nauczania stacjonarnego w szkołach.  – Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Zakładamy, że ten obecny lockdown będzie trwał trzy tygodnie, stąd te rozporządzenia do 11 kwietnia. Jeśli będzie to możliwe, 12 kwietnia będzie powrót do szkół. Powtarzam: jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne” – podkreślił Czarnek.

Dodał, że „nauczyciele, którzy się zarejestrowali do szczepień, w przytłaczającej większości zostali już zaszczepieni”. „Oczekują na szczepienia ewentualnie ci, którzy poprzekładali swoje szczepienia z uwagi na stan zdrowia (…), bądź ci, którzy zapisali się w tej ostatniej, uzupełniającej fazie rejestracji” – powiedział.

Tymczasem prof. Andrzej Horban, główny doradca KPRM do spraw COVID-19 uważa, że rząd jest bliski „zamknięcia Polski”. W Polsat News. pytano go m.in. o skutki ewentualnego przekroczenia poziomu 30 tys. zakażeń dziennie. – Jeżeli przekroczymy 30 tys. to rzeczywiście pora zacząć się bać i należy zrobić wszystko, żeby tej liczby nie przekraczać. Głównym celem naszych działań jest utrzymanie drożności służby zdrowia, a ta już pracuje na skraju możliwości – powiedział. Zaznaczył jednak, że osiągnięcie tego poziomu jest możliwe w tym lub następnym tygodniu.

Dziennikarka przypomniała słowa prof. Horbana z listopada, kiedy mówił, że przy 30 tys. zakażeń dziennie należy „zamknąć Polskę”. – Jesteśmy bardzo bliscy. Ponawiamy apel o rozsądek i przestrzeganie zasad, o których mówimy: dystans, maseczki, przestrzeganie zaleceń, nie gromadzenie się – przyznał naukowiec.

– Zaczynamy bardzo poważnie rozmawiać na ten temat – odpowiedział prof. Horban pytany o przygotowania do całkowitego lockdownu. „Czy to oznacza, że od niedzieli wszystko może być zamknięte?” zapytała wprost dziennikarka Polsat News. – Scenariusz taki jest zawsze. Bardzo możliwe, że jeżeli w środę czy czwartek zbliżymy się do granicy 30 tys., to będzie to scenariusz nie tylko potencjalny, ale realny – podsumował doradca premiera. Jak dodał, zamknięte będą wówczas m.in. kościoły.

Przypomnijmy, że od poniedziałku do 11 kwietnia uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczą się zdalnie. Do 11 kwietnia wydłużona została też nauka zdalna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół średnich. Zajęcia w przedszkolach nadal odbywają się stacjonarnie.

(JK, GN)

Od poniedziałku lockdown w szkołach i nauka zdalna w całym kraju. Przedszkola nadal pracują normalnie