Czarnek dziękuje małopolskiej kurator oświaty. „Zamiast >>Dziadów<< powstaje dziadostwo”

Nie wolno siedzieć cicho i milczeć w obliczu deformowania piękna – tak szef MEiN Przemysław Czarnek skomentował działania małopolskiej kurator Barbary Nowak, która ostatnio protestowała przeciw wystawianym w Krakowie „Dziadom” Adama Mickiewicza.

Minister edukacji i nauki w środę na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście otworzył zorganizowany po raz pierwszy Kongres Edukacji Klasycznej.

– Czym jest edukacja klasyczna? Najkrócej rzez ujmując, jest to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, do piękna i, co najważniejsze, do prawdy. I chyba nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo jeszcze argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj, w czasach, kiedy piękno jest zdeformowane, jak choćby tam w Krakowie, gdzie zamiast „Dziadów” powstaje dziadostwo – powiedział Czarnek do uczestników kongresu (cytowany przez PAP)

– Bardzo dziękuję pani kurator za reakcję – zwrócił się do małopolskiej kurator Barbary Nowak szef MEiN. – Nie wolno siedzieć cicho i milczeć w obliczu właśnie deformowania piękna i bezczeszczenia sztuki, kiedy prawda jest deformowana na skalę niespotykaną. Wystarczy włączyć telewizor na odpowiednie kanały i zobaczyć, jak wylatuje z ekranu kłamstwo, jak na dłoni. Nie będę cytował dzisiejszych wystąpień co niektórych polityków, tzw. polityków, a tak na prawdę kłamców, antypolskich kłamców – mówił Czarnek.

– W czasach, kiedy dobro schodzi na plan dalszy, edukacja klasyczna, czyli wychowanie do dobra, piękna i, co najważniejsze, prawdy jawi się jako zadanie naczelne. Jeśli tego nie zrobimy, jeśli nie postawimy na edukację klasyczną, na rozwój edukacji klasycznej, nie postawimy na wychowanie młodych pokoleń właśnie w tym duchu, to je stracimy, straci je Polska. Dziś jest czerwone światło, ono już się zapaliło, my je już widzimy – podkreślił minister.

Kongres Edukacji Klasycznej jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji. Zorganizowany został pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

(PAP, JK)

Kurator Nowak odradza uczniom wyjście na „Dziady”. Krakowski teatr zaskoczony: „Jesteśmy dumni ze spektaklu”