Czarnek: Już 54 tys. dzieci z Ukrainy zapisało się do polskich szkół. To 10 proc. dzieci, które trafiły dotąd do naszego kraju

Szef MEiN Przemysław Czarnek podał, że do polskich szkół zapisało się już 54 tys. dzieci z Ukrainy. To 10 proc. dzieci w wieku szkolnym, które są już w Polsce. Minister wizytował w środę m.in. Szkołę Podstawową nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie (woj. lubelskie)

– Dziś w systemie dzieci ukraińskich jest już 54 tys. To lawinowo rośnie każdego dnia. Jeszcze wczoraj było 42 tys., dzień wcześniej było 35 tys. Dziś jest już 54 tys. dzieci zapisanych do polskich szkół. To jest procentowo mniej więcej, jak my liczymy, około 500-600 tys. dzieci, będzie to około 10 proc. Jeszcze 90 proc. do polskich szkół nie trafiło – mówił Czarnek podczas briefingu w Chełmie.  – Bardzo dziękuję wszystkim organom prowadzącym, samorządom w Polsce, gwarantując również płatności w ramach zwiększonej subwencji dla dzieci ukraińskich – dodał.

Czarnek powiedział, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona inicjatywa m.in organizacji pozarządowych. – Czyli sprzęt używany dla dzieci ukraińskich, które chcą być dalej w systemie ukraińskim na zasadzie łączności internetowej ze swoimi klasami, które mają tam naukę zdalną na Ukrainie. Wtedy nie będą w naszym systemie szkolnym – dodał.

Czarnek poinformował też, że w środę rano odbył rozmowę z komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariyą Gabriel. – Przedstawiłem jej całą sytuację łącznie z tym, w jaki sposób odbywa się przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół, jakie są z tym związane wyzwania również, jakie są z tym związane koszty – poinformował.

Podczas rozmowy z unijną komisarz miała być poruszona kwestia finansowania nauki dzieci z Ukrainy. – Tego nie ukrywamy. Będziemy potrzebować pomocy z zewnątrz od wszystkich, którzy tej pomocy będą chcieli nam udzielić. Przyjęliśmy 1,9 miliona uchodźców w ciągu trzech tygodni. Takich rzeczy w Europie nie było nawet w 2015 roku. Wtedy to się nie odbyło w tak szybkim tempie – powiedział Czarnek.

(JK, GN)

Źródło: Media

Fot: MEiN/Twitter

ZNP: Szkoły potrzebują pieniędzy i wsparcia ze strony MEiN, aby skutecznie pomagać dzieciom z Ukrainy