Czarnek: „Kontynuujemy naukę stacjonarną”. Niedzielski: „Zamknięcie szkół wykluczone”

– Kontynuujemy naukę stacjonarną. Potrzebujemy tego wszyscy, przede wszystkim uczniowie, nauczyciele i rodzice. Nauka zdalna trwała zbyt długo, aby podejmować inne decyzje w obecnych okolicznościach. Nie wiadomo, jakie będą za miesiąc lub dwa. Na ten moment nie przewidujemy przechodzenia na naukę zdalną lub hybrydową – oświadczył w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że zamknięcie szkół „jest wykluczone”

– Zdarzają się incydentalne sytuacje, że w niektórych szkołach pojawia się ognisko zakażenia koronawirusem. Sanepid w takim przypadku może skierować uczniów i personel na kwarantannę, a dyrektor szkoły na nauczanie zdalne. Mamy niewielki odsetek takich placówek Polsce. Natomiast szkół działających w systemie hybrydowym jest ok. 11 proc., głównie w województwach najbardziej dotkniętych czwartą falą pandemii –  dodał.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że zamknięcie szkół „jest wykluczone”

– Naszą intencją nie jest wprowadzanie kolejnego lockdownu, na który Polska nie bardzo może sobie pozwolić. Decyzje będą zapadać na początku listopada. Musimy mieć jasność, co do przebiegu rozwoju pandemii w ostatnim tygodniu października, ale szkół nie zamkniemy – zapowiedział w rozmowie z PAP Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

– Nasze działania będą zależeć od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja, a przesądzi o tym najbliższych siedem dni. Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciągu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków.

Na pytanie, czy rząd „bierze więc pod uwagę konieczność ponownego zamknięcia szkół?”, Niedzielski odparł: – To akurat jest wykluczone. Nie ma takiego planu, szkoły pozostaną otwarte. Oczywiście, w razie konieczności, pojedyncze placówki będą czasowo przechodziły na nauczanie zdalne, inne na hybrydowe, ale co do zasady – dzieci będą uczyły się stacjonarnie – stwierdził.

W poniedziałek MZ poinformowało o 2950 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19. W ostatnią sobotę było jednak  6274 nowe zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 17 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 58 osób.

(JK, GN)

Czarnek apeluje, aby się szczepić. “Nie wracajmy do nauki zdalnej”

MEiN: “Nie planujemy systemowej zmiany trybu pracy szkół”. MZ: “Tylko 0,17 proc. zaszczepionych zostało zakażonych”