Czarnek: Nie jestem entuzjastą obowiązkowych szczepień nauczycieli

Minister edukacji Przemysław Czarnek zdystansował się od pomysłu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczącego wprowadzenia przymusowych szczepień nauczycieli. Jego zdaniem, wprowadzenie takiego scenariusza oznaczałoby duże braki kadrowe w szkołach

Co z nauczycielami, którzy się nie zaszczepią? – to pytanie usłyszał dziś Przemysław Czarnek podczas rozmowy w RMF FM. – Będę dyskutował z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Nie jestem entuzjastą, najdelikatniej rzecz ujmując, przymusowych szczepień. A już w ogóle nie jestem entuzjastą, by przymuszać tylko niektóre grupy osób i niektóre zawody – powiedział szef MEiN. – Nauczyciele to grupa zaszczepiona w ponad 80 proc. To bardzo dużo – dodał.

Jego zdaniem, takie rozwiązanie wywołałoby w oświacie kryzys kadrowy i „nas nie stać na to, żeby 19, czy nawet 15 proc. nauczycieli nie pracowało w szkole”. – To jest niemożliwe. Dlatego trzeba wielkiej rozwagi – mówił Czarnek.

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy w związku z tym przepis o obowiązkowym szczepieniu nauczycieli będzie fikcją. – Nie wiem, nie ja go wymyślałem, proszę pytać ministra Niedzielskiego – odparł.

Dodał, że sam jest zaszczepiony dwiema dawkami i wkrótce zostanie zaszczepiony trzecią i że cała jego rodzina też jest zaszczepiona.

– Nie ma mowy, żeby nauczyciele w jakikolwiek sposób tracili pracę w szkole, bo nie stać nas na to, żebyśmy od 1 marca mieli 10 czy 15 proc. braków kadrowych w szkołach. To jest po prostu niemożliwe – orzekł szef MEiN. – Dlatego musimy opracować odpowiedni konsensus – dodał.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Żegnamy 2021 r. - kolejny bardzo trudny dla nas wszystkich. Nauczycielu, co było Twoim zdaniem, najgorsze, najtrudniejsze w mijającym roku dla edukacji? (można wybrać 2 odpowiedzi)

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

7 grudnia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził: – Wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec i Austrii od 1 marca wprowadzony będzie obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Obowiązek szczepienia dla m.in. nauczycieli od 1 marca i lockdown w szkołach od 20 grudnia br. Przed nami kolejne obostrzenia

Od pomysłu Ministerstwa Zdrowia zdążył już się zdystansować rzecznik rządu Piotr Müller. – Na ten moment najbardziej zdecydowani jesteśmy na to, aby obowiązek dotyczył grupy medyków. Co do pozostałych grup, to prace legislacyjne są przed nami i dyskusja w rządzie – stwierdził dzień później rzecznik rządu.

Czy obowiązkiem szczepień zostaną więc objęci nauczyciele? – Nie jest to jeszcze definitywnie przesądzone, bo jeszcze nie zostały przyjęte regulacje w tym zakresie – odpowiedział współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, niewykluczone, że obowiązek szczepień wobec niektórych grup zawodowych w ogóle nie będzie potrzebny, ponieważ wśród pracowników wzrośnie poziom zaszczepienia.

Rzecznik rządu: Obowiązkowe szczepienia nauczycieli nie są jeszcze przesądzone

(PS, GN)