To była intensywna, półtoragodzinna rozmowa, niezwykle merytoryczna i konstruktywna w tym sensie, że argumenty nie miały w ogóle charakteru politycznego i z tego się cieszę, tylko rzeczywiście dotykały sedna problemów, które w szkole są do rozwiązania – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek, komentując w TVP środowe spotkanie z kierownictwem ZNP.
– Umówiliśmy się na kolejne spotkanie przy takim zespole, który ma się zajmować postulatami, zgłoszonymi przez nauczycieli w miasteczku ZNP. Zespół będzie poszerzony o inne związki zawodowe, (…) Solidarność i Forum Związków Zawodowych. Spotkanie będzie miało miejsce 30 listopada, serdecznie zapraszam związkowców, będziemy debatować. Debata jest potrzebna – stwierdził Czarnek.
Jakie postulaty zgłosili przedstawiciele ZNP?👇#wieszwięcej @CzarnekP https://t.co/ZLWSM7xtJG
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) November 9, 2022
Według Czarnka trzeba „dalej dyskutować, w jaki sposób spowodować, że system wynagradzania nauczycieli będzie bardziej sprawiedliwy”. – Bo dzisiaj nie jest sprawiedliwy dla samych nauczycieli. Są nauczyciele, którzy mają w klasie 30 uczniów, (…) i są nauczyciele, którzy mają pięcioro uczniów w klasie i dostają jeszcze dodatek wiejski – ocenił.
– Ale to już jest rola związków zawodowych przedstawicieli nauczycieli, żeby podpowiedzieć, jak ten system usprawnić – dodał szef MEiN.
Ze spotkania zadowolona była także wiceminister Marzena Machałek. – To było dobre, konstruktywne spotkanie – mówiła. – Jesteśmy za tym, żeby wynagrodzenia dla nauczycieli wzrastały, nawet w większym tempie niż zostały zaplanowane w budżecie na 2023 rok –stwierdziła sekretarz Stanu w MEiN.
💬 To była dobra, konstruktywna rozmowa. Głównym tematem był wzrost wynagrodzeń nauczycieli. 30 listopada odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego będziemy omawiać postulaty przedstawione przez związek – mówiła wiceminister @MarzenaMachalek po spotkaniu z @ZNP_ZG. pic.twitter.com/Gky470b5hW
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) November 9, 2022
💬 Chcemy, żeby wynagrodzenia nauczycieli rosły nawet w wyższym tempie niż zaplanowane w budżecie. Podwyżka o 8 proc. jest przewidziana w budżecie na 2023 rok, ale nie wykluczamy jej zwiększenia – mówiła wiceminister @MarzenaMachalek po spotkaniu z @ZNP_ZG. pic.twitter.com/EF8NLT3wUd
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) November 9, 2022
– Mamy zaplanowane podwyżki na poziomie 7,8 proc. Nie wykluczamy, i to też jasno powiedzieliśmy, zwiększenia wskaźnika w zależności od tego, jaka będzie sytuacja międzynarodowa i jakie będą wskaźniki finansowe oraz ekonomiczne – dodała.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP spotkał się z kierownictwem @ZNP_ZG @Broniarz. Rozmowa dotyczyła https://t.co/swigVfxiFZ. wynagrodzeń nauczycieli, subwencji oświatowej oraz wyzwań związanych z przyjęciem dzieci z #Ukraina w polskich szkołach. pic.twitter.com/q7ZFKhQVoV
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) November 9, 2022
Podczas spotkania rozmawiano również na temat świadczeń kompensacyjnych. Wiceminister Marzena Machałek zaznaczyła, że dzisiaj możliwość pracy na świadczeniach kompensacyjnych zarezerwowana jest dla nauczycieli, którzy realizują edukację w szkołach z dziećmi ukraińskimi.
Resort edukacji jest gotowy rozważyć to w stosunku do wszystkich nauczycieli tak, by móc łączyć świadczenia kompensacyjne z możliwością pracy, będzie to decyzja dyrektora w zależności od sytuacji, jaka jest w szkole. – To jest postulat do szybkiego rozważenia, do szybkiego zrealizowania – powiedziała wiceminister.
💬 Wiceminister @MarzenaMachalek po spotkaniu z @ZNP_ZG: Rozmawialiśmy również na temat świadczeń kompensacyjnych. Jesteśmy gotowi rozważyć, by móc łączyć to świadczenie z możliwością pracy i żeby była to decyzja dyrektora. To jest postulat do szybkiego rozważenia i realizacji.
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) November 9, 2022
Rozmawiano także o znowelizowanej ustawie Prawo oświatowe i zapisach dotyczących kryterium oceny pracy nauczycieli. – Rozważymy te zastrzeżenia jeszcze raz. Natomiast z doświadczenia wiemy, że niejasne kryteria wcale nie pomagają we właściwej i sprawiedliwej ocenie nauczycieli przez dyrektorów, dlatego to ma wspomóc nauczyciela, nawet w odwoływaniu się od oceny, którą będzie uważał za niesprawiedliwą – dodała wiceminister.
💬 @MarzenaMachalek: Rozważymy zastrzeżenia dotyczące kryterium oceny pracy nauczycieli. Z doświadczenia wiemy, że niejasne kryteria nie pomagają we właściwej ocenie nauczycieli przez dyrektorów. Zmiany mają wspomóc nauczyciela, jeśli będzie uważał tę ocenę za niesprawiedliwą.
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) November 9, 2022
Następne spotkanie przedstawicieli kierownictwa resortu edukacji z przedstawicielami kierownictwa ZNP odbędzie się 30 listopada.
(JK, GN)
Fot: MEiN
ZNP spotkał się z ministrem Czarnkiem. Wkrótce kolejne rozmowy w tej formule