Czarnek: „Od 19 kwietnia możliwy powrót dzieci do przedszkoli”. A co ze szkołami?

Zakładamy, że już od 19 kwietnia (najbliższy poniedziałek – przyp. red) będzie możliwy powrót do przedszkoli. Kluczowe będą dane ze środy i czwartku – zapowiedział w radiu RMF FM minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W kolejnych tygodniach do szkół miałyby wracać starsze dzieci.

– Jeśli potwierdzą tendencję spadkową, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli, w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych tak, żeby w maju już wszyscy byli w systemie stacjonarnym – zapewnił minister.

Dopytywany o nauczanie hybrydowe, Czarnek odpowiedział, że to propozycja alternatywna. – Żeby w szkole było do 50 proc. uczniów, szkoły są na to przygotowane. To nie jest przesądzone, to jeden ze scenariuszy – dodał.

A co z egzaminami? – Nie ma najmniejszych powodów, żeby cokolwiek przesuwać. Mówimy to już od dłuższego czasu. Matury próbne pokazały, że jest możliwe przeprowadzenie w reżimie sanitarnych tych matur. Od 4 maja ruszamy. Życzymy powodzenia naszym maturzystom” – odparł minister pytany o możliwość przesunięcia matur, które planowane są na początek maja.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził w TVP nadzieję, że  nastąpi stopniowe przywracanie normalności. – Mam nadzieję, że chociażby przedszkola, szkoły, przynajmniej częściowo, to jeszcze nawet w perspektywie kwietnia – stwierdził.

Zajęcia stacjonarne w szkołach, przedszkolach i w żłobkach są zawieszone do 18 kwietnia.

(JK, GN)

Do 18 kwietnia przedłużona została nauka zdalna w szkołach i przedszkolach. Rozporządzenie weszło w życie. Co dalej?

Rekordowa liczba zgonów w Polsce z powodu koronawirusa… Powrót uczniów do szkół pod wielkim znakiem zapytania