Czarnek: W styczniu ruszą szczepienia nauczycieli. Po 17 stycznia część uczniów wróci do szkół

Szczepienia nauczycieli na koronawirusa mogą się rozpocząć w II połowie stycznia 2021 r. – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Tempo szczepień zależy od dostępności szczepionek. Po feriach zimowych część uczniów najprawdopodobniej wróci do stacjonarnej nauki

– Wszystko zależy od ilości dostępnych szczepionek, jest takie założenie, by szczepienie nauczycieli rozpocząć już w drugiej połowie stycznia – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia.

– Koniec stycznia i luty to ten okres, kiedy nauczyciele – ci którzy będą chcieli, bo to jest dobrowolne, a zachęcam do tego wszystkich – będą poddawani szczepieniom – dodał.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakiej kolejności uczniowie będą wracali do stacjonarnej nauki. Wszystko zależy – według Czarnka – od dynamiki zachorowań.

– Po 17 stycznia do szkoły wracają w pierwszej kolejności uczniowie klas 1-3, być może uczniowie klas maturalnych i klas 8., stopniowo, hybrydowo lub stacjonarnie. Wszystko zależy, jak epidemiolodzy ocenią dynamikę rozwoju pandemii – stwierdził szef MEiN.

Między 4 a 17 stycznia rząd wprowadził wspólne, skumulowane ferie zimowe dla wszystkich uczniów.

Tymczasem rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz uzależniał wczoraj powrót dzieci do szkół po feriach od tego, jak w najbliższych tygodniach Polacy będą stosowali się do obostrzeń sanitarnych. Jego zdaniem, na razie powrót uczniów klas I-III do stacjonarnej nauki jest przewidziane na 18 stycznia. – Ale w naszych rękach jest to, czy nasze dzieci rozpoczną naukę – zastrzegł.

Czarnek przypomniał też, że matury w 2021 r. będą przeprowadzone bez egzaminów ustnych.

– Egzamin ustny nie będzie obowiązkowy. Ci, którzy będą potrzebować egzaminu ustnego w związku z rekrutacją na studia, zagraniczne zwłaszcza, to taki egzamin będzie. Podobnie nie będzie obowiązkowego egzaminu dodatkowego z rozszerzenia, ale też będą ograniczenia wymogów egzaminacyjnych – zapowiedział szef MEiN.

Nauczycielu, co było, Twoim zdaniem, największym rozczarowaniem 2020 roku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

MEN ogłosiło zmiany w przyszłorocznych egzaminach. Bez obowiązkowej matury ustnej

Amnestia maturalna Czarnka

(PS, GN)