Podobnie jak w tym roku także w 2021 roku nie będzie obowiązkowej matury ustnej. Nie trzeba będzie także przystępować do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – ogłosił w środę Przemysław Czarnek. Minister edukacji podpisał już odpowiednie rozporządzenie w sprawie zmian w egzaminie maturalnym i ósmoklasisty, które będą obowiązywały w 2021 roku. – Będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego – zaznaczył.
Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. – Wszystko robimy zgodnie z terminarzem, który został wcześniej nakreślony – powiedział Czarnek.- Otrzymaliśmy prawie 2,5 tys. opinii od nauczycieli, uczniów, nauczycieli akademickich, jednostek naukowych, jak i stowarzyszeń i wychodzimy im naprzeciw – ogłosił szef MEN.
Minister poinformował, że zgodnie z rozporządzeniem nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego. Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Nie będzie także obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej. MEN wprowadziło za to możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.
– Chciałbym podkreślić, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, które określiły zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021. Wszystko w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie klas maturalnych oraz klas ósmych. Tym problemem, dotykającym całą oświatę, jest przejście na edukację zdalną, w związku z sytuacją pandemiczną – mówił minister edukacji i nauki.
Jakie przykładowe zmiany wprowadza MEN w egzaminach? – W przypadku egzaminu ósmoklasisty: z języka polskiego ograniczyliśmy listę lektur, a z matematyki zakres wymagań dotyczących geometrii i pierwiastków – mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
W jaki sposób będzie przeprowadzany #egzaminósmoklasisty2021 z języka polskiego? @CKE_PL pic.twitter.com/xWoD7a6w4E
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) December 16, 2020
Z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza; z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych); z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.
W jaki sposób będzie przeprowadzany #egzaminósmoklasisty2021 z #matematyka 🧮📊? @CKE_PL pic.twitter.com/aEKcmsuAzi
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) December 16, 2020
.#egzaminósmoklasisty2021 z języka obcego nowożytnego pic.twitter.com/EHff0VIXH9
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) December 16, 2020
– W przypadku egzaminu maturalnego z języka polskiego będą trzy tematy wypracowania do wyboru, a z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych – wyliczał Kopeć.
W przypadku egzaminu maturalnego:
>> z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,>
>> z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
Najważniejsze zmiany dotyczące egzaminu maturalnego w 2021 r.@MEN_GOV_PL #matura2021 pic.twitter.com/9ev06D6fVA
— CKE (@CKE_PL) December 16, 2020
Do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Jednak już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021.
Najwazniejsze informacje o formule arkuszy egzaminacyjnych w 2021 r.: https://t.co/gljBpZoquT@MEN_GOV_PL #egzaminosmoklasisty2021#matura2021
— CKE (@CKE_PL) December 16, 2020
Kierownictwo MEN nie przewiduje zmian w egzaminach zawodowych. Specjalny komunikat MEN w sprawie zmian w egzaminach maturalnym i ósmoklasisty znajduje się tutaj.
***
Kiedy powrót do szkół?
Czarnek był pytany podczas konerencji prasowej między innymi o to, czy maturzyści i ósmoklasiści będą mogli po feriach powrócić do nauki stacjonarnej bez względu na rozmiar epidemii.
– Jest jeden z pięciu wariantów, który opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również założenie, żeby ósmoklasiści, maturzyści wrócili po feriach, ale (…) wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa – zaznaczył.
– Najbardziej prawdopodobny scenariusz, jeśli utrzyma się sytuacja taka, jaką mamy obecnie i nie będzie się rozwijała na niekorzyść, jeśli chodzi o rozwój pandemii, (…) że po 17 stycznia wrócą w pierwszej kolejności do szkoły klasy I-III, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna – wskazał. W takim przypadku powrót ten nastąpić ma w pełnym rygorze sanitarnym – zaznaczył.
Stwierdził, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań, „ale on nadal jest bardzo wysoki mniej więcej średnio na poziomie 10 tysięcy dziennie.”
– To jest bardzo duża liczba zachorowań i zakażeń. Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. Apeluję o tę odpowiedzialność i o zastosowanie się do wszystkich obostrzeń, które są za radą epidemiologów i wirusologów wprowadzane – powiedział.
(JK, GN)