Czarnek: Wszyscy wrócą do szkół 1 września. Nie będzie przymusu szczepień

„Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Niedzielskim. Na regularnych spotkaniach rozmawiamy na temat możliwych scenariuszy i dzisiaj nie bierzemy pod uwagę żadnego innego, poza powrotem do szkół 1 września w trybie pełnym stacjonarnym” – zapowiedział szef MEiN Przemysław Czarnek w rozmowie z „Kurierem Lubelskim”.

Oświadczył jednocześnie, że resort nie rozważa wprowadzenia obowiązku szczepień dla nauczycieli, a obecnie poziom przyjęcia szczepionki przez pedagogów wynosi około 80 procent.  – Gdyby wszystkie grupy społeczne podeszły do szczepień tak odpowiedzialnie jak nauczyciele, to mielibyśmy już odporność jako społeczeństwo – zauważył.

– Te ponad 20 proc. niezaszczepionych nauczycieli też zachęcamy gorąco do szczepień. Jestem jednak przeciwnikiem wprowadzania obowiązku szczepień wśród nauczycieli – zastrzegł minister. – Chcemy, aby 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych. Również młodzież nie może być do szczepień przymuszana – mówił.

– Prowadzimy i będziemy prowadzić akcje informacyjne, będziemy zbierać informacje od rodziców na temat szczepień, by w trzecim tygodniu września zorganizować tam, gdzie będzie to potrzebne i gdzie będą sobie tego życzyć dyrektorzy, punkty szczepień w szkołach. To są zachęty, ale na pewno nie będzie przymusu – zapowiedział Czarnek.

(JK, GN)

MEiN: Ok. 30 proc. nastolatków w wieku 12-18 lat zaszczepionych co najmniej jedną dawką

Niedzielski: Bez zmian w zakresie szczepień dla nauczycieli. Pozostają dobrowolne