Niedzielski: Bez zmian w zakresie szczepień dla nauczycieli. Pozostają dobrowolne

Nie będzie zmian w zakresie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. Szczepienia nadal są dobrowolne – poinformował na środowej konferencji prasowej w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że ewentualne obostrzenia covidowe będą wprowadzane, gdy liczba dziennych przypadków zakażeń w skali kraju przekroczy 1000.

“Na razie nic się nie zmieniło, katalog zawodów, które są najbardziej związane z wprowadzeniem obowiązku szczepiennego, to są oczywiście medycy, ale szerzej pojęci niż tylko lekarze” – mówił Niedzielski.

Decyzja o obowiązkowych szczepieniach dla nauczycieli zależy od liczby zachorowań na koronawirusa.

–  Cały czas uzależniamy to od sytuacji epidemicznej, jeżeli będzie utrzymywała się pod kontrolą, to nie będzie potrzeby podejmowania takiej decyzji. Poniżej 1000 nie będziemy wprowadzali takich drastycznych rozwiązań” – mówił Niedzielski.

–  Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział minister.  Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Niedzielski przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. “Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa” – dodał szef MZ.

(PAP, JK)

Premier apeluje do przeciwników szczepień o zaprzestanie kampanii fake newsów i agresji. “Jesteśmy gotowi na czwartą falę”

Czy nauczyciele będą musieli się szczepić na koronawirusa? Minister odpowiada

ZNP: Opinia i rekomendacje ws. nowego roku szkolnego w czasie IV fali pandemii

Zespół ds. COVID 19 przy PAN: Trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień w wybranych grupach i sytuacjach