Czarnek zakłada kaganiec na szkoły niepubliczne? Protest organizacji tworzących SOS dla Edukacji i Wolną Szkołę

W projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela wprowadzającym emerytury stażowe i zawieszającą limit godzin ponadwymiarowych w szkołach średnich przyjętym w piątek przez Sejm znajdują się też kontrowersyjne przepisy dotyczące szkół niepublicznych.

Aktywiści edukacyjni alarmowali, że przepisy dotyczące szkół niepublicznych są kalką przepisów z „lex Czarnek”. Chodzi o to, że jeśli dyrektor placówki niepublicznej (każdej, również takiej sprzyjającej edukacji domowej) nie wypełni pokontrolnych zaleceń kuratora oświaty, jego placówka może zostać wykreślona z ewidencji, czyli zlikwidowana. Ten zapis znany z „lex Czarnek” zawetował dwukrotnie prezydent Andrzej Duda.

Organizacje współtworzące SOS dla Edukacji oraz kampanię Wolna Szkoła wydały oświadczenie w związku z projektem ustawy, który zakłada zwiększenie kontroli nad szkołami niepublicznymi.

„Organizacje społeczne, których celem jest działanie na rzecz edukacji dobrej jakości, sprzeciwiają się zapisom, przedstawionym w art. 6 projektu poselskiego o numerze druku 3302, dotyczącym zmian w przepisach, regulujących czynności organów nadzoru pedagogicznego wobec szkół niepublicznych” – czytamy.

„W szczególności zwracamy uwagę na niedopuszczalny sposób określenia wyłącznie terminu maksymalnego realizacji zaleceń nadzoru pedagogicznego (do 30 dni), bez określania minimalnego czasu, jaki placówka otrzymuje na naprawienie uchybień – co może skutkować żądaniem przez kuratora ich realizacji w zbyt krótkim terminie, którego placówka nie jest w stanie dotrzymać” – podkreślono.

Protest podpisało dwadzieścia fundacji i ruchów skupionych w inicjatywie „SOS dla Edukacji” i kampanii Wolna Szkoła, m.in. Fundacja Centrum Cyfrowe, fundacja Civis Polonus, fundacja Szkoła w Chmurze, fundacja Szkoła z Klasą czy Protest z Wykrzyknikiem.

Pełne oświadczenie i lista sygnatariuszy znajdują się tutaj

Ustawa trafi teraz do Senatu.

(GN)

Emerytury stażowe przyjęte. Sejm przegłosował nowelizację Karty Nauczyciela

PiS znowu straszy „seksualizacją” w szkołach i pod pretekstem inicjatywy „Chrońmy dzieci” zapowiada de facto „lex Czarnek 3.0”