W projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela wprowadzającym emerytury stażowe i zawieszającą limit godzin ponadwymiarowych w szkołach średnich przyjętym w piątek przez Sejm znajdują się też kontrowersyjne przepisy dotyczące szkół niepublicznych.
Aktywiści edukacyjni alarmowali, że przepisy dotyczące szkół niepublicznych są kalką przepisów z „lex Czarnek”. Chodzi o to, że jeśli dyrektor placówki niepublicznej (każdej, również takiej sprzyjającej edukacji domowej) nie wypełni pokontrolnych zaleceń kuratora oświaty, jego placówka może zostać wykreślona z ewidencji, czyli zlikwidowana. Ten zapis znany z „lex Czarnek” zawetował dwukrotnie prezydent Andrzej Duda.
Gdzieś to widzieliśmy. Kolejny projekt poselski, zmieniający prawo oświatowe. Prawo powinno być stanowione porządnie a nie na szybko i bez konsultacji. pic.twitter.com/PjYxvgGHdD
— Wolna Szkoła (@wolnaszkola_org) June 16, 2023
Organizacje współtworzące SOS dla Edukacji oraz kampanię Wolna Szkoła wydały oświadczenie w związku z projektem ustawy, który zakłada zwiększenie kontroli nad szkołami niepublicznymi.
„Organizacje społeczne, których celem jest działanie na rzecz edukacji dobrej jakości, sprzeciwiają się zapisom, przedstawionym w art. 6 projektu poselskiego o numerze druku 3302, dotyczącym zmian w przepisach, regulujących czynności organów nadzoru pedagogicznego wobec szkół niepublicznych” – czytamy.
„W szczególności zwracamy uwagę na niedopuszczalny sposób określenia wyłącznie terminu maksymalnego realizacji zaleceń nadzoru pedagogicznego (do 30 dni), bez określania minimalnego czasu, jaki placówka otrzymuje na naprawienie uchybień – co może skutkować żądaniem przez kuratora ich realizacji w zbyt krótkim terminie, którego placówka nie jest w stanie dotrzymać” – podkreślono.
Protest podpisało dwadzieścia fundacji i ruchów skupionych w inicjatywie „SOS dla Edukacji” i kampanii Wolna Szkoła, m.in. Fundacja Centrum Cyfrowe, fundacja Civis Polonus, fundacja Szkoła w Chmurze, fundacja Szkoła z Klasą czy Protest z Wykrzyknikiem.
Pełne oświadczenie i lista sygnatariuszy znajdują się tutaj
Ustawa trafi teraz do Senatu.
(GN)
Emerytury stażowe przyjęte. Sejm przegłosował nowelizację Karty Nauczyciela