Wykluczenia we współczesnym świecie będą tematem Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Odbędzie się ona 7-8 lipca 2021 r. i ze względu na pandemię koronawirusa będzie miała wyłącznie formę zdalną.
– Doświadczenie Auschwitz i Szoa wpłynęło bardzo mocno na ludzi, którzy przetrwali. Wielu z nich już pod koniec wojny apelowało, by ich przeżycia stały się przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ocalały z Auschwitz Primo Levi jedną ze swoich książek dotyczącą Zagłady zatytułował „Czy to jest człowiek?”. Jego słowa są niezwykle aktualne we współczesnym świecie i dlatego znalazły się w tytule konferencji – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.
„Czy to jest człowiek? – wykluczenia we współczesnym świecie”.
Międzynarodowa konferencja edukacyjna @MuzeumAuschwitz, 7-8 lipca 2021 r.
Do 30 kwietnia trwa nabór na referaty w sesjach otwartych. Informacje i formularz zgłoszeniowy: https://t.co/q9xdMwpek4 pic.twitter.com/BPW83x5aVM
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) March 16, 2021
Słowa innego ocalałego z Auschwitz Mariana Turskiego stały się z kolei mottem planowanej konferencji. 27 stycznia 2020 r., na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zaapelował on do zebranych: „Bądźcie wierni przykazaniu. 11 przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.
– Miliony ludzi na całym świecie są prześladowane ze względu na swoją religię, kolor skóry, płeć czy orientację seksualną. Historia ludzkości pokazuje, że ciągle nie odrobiliśmy lekcji z przeszłości. Skandalem jest to, że dziś, niemalże 80 lat po Szoa, antysemickie wystąpienia publiczne, gesty, czy obraźliwe ataki bardzo często pozostają całkowicie bezkarne. Dlatego absolutnie koniecznym jest uświadomienie sobie naszej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy i wpływu naszej postawy na proces, który może doprowadzić do katastrofy – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
„W programie konferencji zaplanowano trzy sesje z otwartego naboru, do których muzeum chce zaprosić osoby aktywnie działające na rzecz walki z różnego rodzaju wkluczeniami oraz realizujące konkretne projekty w tym obszarze. Zależy nam na pokazaniu dobrych praktyk na poziomie mikro – szkół, miejscowości czy społeczności, żeby podkreślić wagę oddolnych inicjatyw” – czytamy.
Każde wystąpienie powinno opierać się na prezentacji multimedialnej i trwać nie dłużej niż 20 minut. Muzeum Auschwitz czeka na zgłoszenia do 30 kwietnia 2021 r.
Formularz online oraz więcej informacji znaleźć można tutaj.
(JK, GN)
76. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. W tle cierpienie najmłodszych więźniów i ofiar