Dealerzy Wiedzy: Jeśli tendencja się utrzyma liczba nauczycielskich wakatów w połowie sierpnia wyniesie 27 tys.

„Karuzela wakatów rozpędzona na maksa” – alarmuje na Facebooku Robert Górniak z Dealerów Wiedzy. Według niego wzrost rok do roku wynosi 30 proc. „Przypomnę, że zeszłoroczny szczyt (połowa sierpnia) to 21000 wakatów. Jeśli tendencja +30% się utrzyma, braki dojdą do 27000 nauczycieli” – ostrzega.

Jak wyliczył nauczyciel 16 maja w skali kraju brakowało 12 tys. nauczycieli, a 26 maja już 15 tys. „Jak się to ma do ubiegłego roku? Byłem wtedy w trakcie budowania bazy, więc mam tylko porównanie dla 9 województw na ostatnią sobotę maja: 2022: 9000, 2023: 11850″ – tłumaczy i alarmuje, że to wzrost o 30 proc!

„Przypomnę, że zeszłoroczny szczyt (połowa sierpnia) to 21000 wakatów. Jeśli tendencja +30% się utrzyma, braki dojdą do 27000 nauczycieli.  Zauważmy też, że w 2 województwach liczba wakatów przekracza już 3% wszystkich nauczycieli. To odpowiednik permanentnego braku jednej obowiązkowej lekcji w tygodniu w każdej klasie” – wskazuje.

Pełne statystyki znajdują się tutaj

Brak nauczycieli w szkołach średnich jest efektem m.in. niskich wynagrodzeń w oświacie. Od września wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego (3690 zł brutto) będzie jedynie 90 zł wyższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Tymczasem MEiN ma nadzieję, że problemy kadrowe w szkołach pomoże rozwiązać podniesienie limitu godzin ponadwymiarowych.

Rząd przerzuca na szkoły średnie skutki kumulacji roczników. Limity godzin ponadwymiarowych będą zniesione

(GN)

Robert Górniak z Dealerów Wiedzy: Zżymałem się, kiedy patrzyłem na tabelki MEiN. Teraz ciągle coś analizuję

Czarnek: W całym Kaliszu są tylko trzy wakaty. Dealerzy Wiedzy: Już po 1 września złożono 6,2 tys. ofert pracy dla nauczycieli