Dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty pojawi się najwcześniej w 2024 r. Na maturze obowiązek osiągnięcia minimalnego poziomu punktów z przedmiotu dodatkowego wejdzie w życie dopiero w 2025 r. – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Szef MEiN przedstawił dziś zmiany w egzaminach w najbliższych latach.
Tegoroczne egzaminy mają się odbyć zgodnie z planem. – W 2021 r. egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Nie ma żadnych przesłanek i zagrożenia dla tych egzaminów i dla stacjonarnej formy egzaminów – zapewnił Czarnek. Oba egzaminy mają się odbyć na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej.
MEiN nie zamierza też testować udającą się na egzaminy młodzież. – Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami – podkreślił Przemysław Czarnek. – Nie chcemy stresować ósmoklasistów i maturzystów. wystarczy reżim sanitarny stosowany na egzaminach próbnych – dodał.
A co w kolejnych latach? W 2022 r., zgodnie z apelami organizacji pozarządowych oraz m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego, ósmoklasiści napiszą egzamin tylko z trzech przedmiotów. To oznacza, że egzaminu z obowiązkowego, czwartego przedmiotu do wyboru, nie będzie. – Egzamin tylko z 3 przedmiotów, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego – zapowiedział Czarnek. – Egzamin z czwartego przedmiotu być może wejdzie w życie w 2024 r. Na pewno nie wcześniej – dodał.
Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w 2022 r., podobnie jak w tym i ubiegłym roku – w maju.
To nie koniec dobrych wiadomości dla młodzieży. – Przeprowadzimy go na podstawie tych samych wymagań, co w tym roku – stwierdził Czarnek. Co oznacza, że obecnych szóstoklasistów czekają ograniczone wymagania.
Także matura w 2022 r. ma się odbyć na podstawie tegorocznych wymagań egzaminacyjnych. – Egzamin ten będzie obowiązkowy tylko w części pisemnej na poziomie podstawowym, bez ustnej matury – zapowiedział minister edukacji.
Uwaga! Maturzyści w 2022 r. będą musieli przystąpić do egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez obowiązku osiągnięcia minimalnego limitu.
Co w 2023 r.? Na egzaminie ósmoklasisty ma już obowiązywać podstawa z 2017 roku, ale uczniowie przystąpią tylko do egzaminu z trzech przedmiotów. Jak już wspomnieliśmy, przedmiot dodatkowy, jeżeli w ogóle wejdzie w życie, to stanie się to w 2024 r.
W 2023 r. matura ma się odbyć na podstawie podstawy programowej z 2018 r. Z jednym zastrzeżeniem – nadal na egzaminie na poziomie rozszerzonym nie trzeba będzie osiągnąć 30-procentowego minimum.
Obowiązek ten zostanie wprowadzony dopiero na maturze od 2025 r.!
Jak poinformowała Marzena Machałek, wiceminister edukacji, egzaminy zawodowe odbędą się w terminie, czyli w czerwcu i lipcu 2021 r.
(PS, GN)