Do Polski trafiło już prawie 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci

Od początku działań wojennych do Polski wjechało ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy. Najwięcej osób ucieka przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem – podaje MSWiA. Komisja Europejska ocenia, że liczba uchodźców, którzy przekroczą unijne granice, może wzrosnąć do 4 milionów.

„Wczoraj tj.27.02 do Polski wjechało z Ukrainy prawie 100 tys. osób. Dzisiaj do godz.07.00 – 28 tys. Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych z🇺🇦 ponad 281 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy” – poinformowała w mediach społecznościowych Straż Graniczna.

– Działamy tak, aby wszystkim osobom, które potrzebują pomocy, udzielić jej. Przygraniczne punkty recepcyjne są wypełnione mniej więcej od 80 do 90 procent – zapowiedział w niedzielę na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

We wszystkich województwach powstały punkty informacyjne: w stolicach województw, na dworcach PKP, na lotnisku Okęcie są punkty informacyjne dla wszystkich Ukraińców, którzy chcieliby wiedzę na temat pomocy w Polsce otrzymać – dodał.

W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej i psychologicznej, złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, wypełnić dokumenty uprawniające do pobytu lub uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował listę najważniejszych informacji dla obywateli Ukrainy, przekraczających granicę z Polską. Jest tam także lista punktów recepcyjnych. Urząd zastrzega, że rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa, by wjechać na polskie terytorium, natomiast po to, by przybywający mogli się ubiegać o status uchodźcy, trzeba złożyć stosowny wniosek.

Uchodźcy wojenni uciekają także do innych sąsiadujących z Ukrainą państw, tj. na Słowację, Węgry, do Rumunii i Mołdawii.

(JK, GN)

Fot: MSWiA/gov.pl

MEIN o zasadach przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

Czy polska oświata przyjmie dzieci ukraińskie w razie eskalacji wojny w tym kraju? Oświadczenie ministra edukacji