Do Senatu trafiła petycja w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie podjęła decyzji o dalszych pracach nad petycją w sprawie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do przywrócenia uprawnień emerytalnych dla nauczycieli zatrudnionych przed 1999 r. Senatorowie zdecydowali, ze chcą zasięgnąć opinii związków zawodowych i dopiero na ich podstawie podejmą stosowną decyzję. Ale szanse na przyjęcie petycji – podobnie zresztą jak na uchwalenie zgodnego z jej literą prawa – wydają się być nikłe.

Przypomnijmy, że petycja, której autor chce zachować anonimowość, dotyczy m.in. przywrócenia prawa nauczycieli do przechodzenia na emeryturę już po 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy w oświacie.

Pod koniec ubiegłej kadencji petycję odrzuciła sejmowa Komisja ds. Petycji. Za jej odrzuceniem głosowali zarówno posłowie PiS jak i opozycji.

Jak argumentowała Urszula Augustyn, posłanka PO i ówczesna wiceprzewodnicząca komisji „dziś w interesie państwa jest to, żeby nauczycieli na rynku było jak najwięcej, a szczególnie tych nauczycieli z dużym doświadczeniem zawodowym”.

Teraz inicjatywa trafiła do komisji Senatu. Wiadomo, że MEN nie zamierza wspierać petycji. Według różnych doniesień w rządzie pod koniec ubiegłej kadencji rozważano wprawdzie przywrócenie na dwa lata możliwości przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejszą emeryturę, ale miało to być powiązane ze zwiększeniem pensum (odejścia na emeryturę miały ograniczyć konieczność zwolnień). Jednak ostatecznie minister edukacji Dariusz Piontkowski oświadczył, że taki pomysł nie jest rozważany, a żadne prace w tej sprawie się nie toczą.

Minister Piontkowski rozwiewa plotki: Nie będzie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

(JK, GN)

Fot: Senat/Facebook

Sejm zajął się wcześniejszymi emeryturami nauczycieli. Jaka decyzja?

Sejm przywróci wcześniejszą emeryturę nauczycieli? W parlamencie jest petycja