Drugi Polak w historii poleci w kosmos!

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Axiom Space podpisały porozumienia w sprawie lotu polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Komiczną – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jeśli tak się stanie, będzie on drugim Polakiem, po gen. Mirosławie Hermaszewskim, który znajdzie się w przestrzeni kosmicznej.

Według Budy, „mamy pewność i gwarancję”, że drugi w historii Polak poleci w misji kosmicznej na orbitę okołoziemską.

Minister rozwoju zapewnił, że kandydat został już wybrany, ale musi go jeszcze zatwierdzić ESA i partnerzy amerykańscy. Dlatego ministerstwo nie podało personaliów potencjalnego astronauty.

Warto jednak dodać, że już rok temu Europejska Agencja Kosmiczna wybrała na rezerwowego astronautę Polaka, dr. Sławosza Uznańskiego, inżyniera, absolwenta Politechniki Łódzkiej i Université de Nantes (Francja). W 2011 roku Sławosz Uznański obronił pracę doktorską poświęconą projektom odpornym na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d’Aix-Marseille (Francja).

Obecnie dr Uznański jest operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN (którego system sterowania zresztą projektował). Znalazł się wśród 17 astronautów (w tym 11 rezerwistów) wybranych przez ESA do misji kosmicznych.

– Polski astronauta na międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie – poinformował Buda. – Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów – dodał.

Pierwszym Polakiem, który poleciał w kosmos, był gen. Mirosław Hermaszewski. Od 27 czerwca do 5 lipca 1978 r. gen. Hermaszewski razem z rosyjskim kosmonautą Piotrem Klimukiem przebywał w przestrzeni kosmicznej na statku Sojuz 30. Generał Hermaszewski zmarł w grudniu 2022 r.

(PS, GN)