Dzielenie się wiedzą to podstawa

Dzielenie się efektami swojej pracy, obserwacji i wyszukiwania to jedna z najefektywniejszych metod nauki. Uczą się nie tylko prezentujący, ale także obserwujący. Zwłaszcza w szkole ma to ogromne znaczenie. Połączenie klasycznej współpracy z wykorzystaniem nowoczesnych, elektronicznych narzędzi pomaga zaangażować całą grupę. Podnosi efektywność zajęć i daje ogromną satysfakcję.

„Udostępnianie treści” brzmi dość niepokojąco. A powinno odbywać się bezpiecznie, wygodnie i bezprzewodowo.  Nie możemy mieć wątpliwości, perspektywy karkołomnych podłączeń, obawy o długość kabla czy o dostępność pendrive.

Rozwiązanie, które pomaga łatwo zrealizować zajęcia z udostępnianiem prac uczniów jest dostępne  w zestawie z monitorami interaktywnymi Newline. Chodzi o darmową aplikację Newline Cast.

Do zorganizowania angażujących zajęć potrzebujemy jednego monitora interaktywnego Newline oraz urządzeń mobilnych w rękach uczniów – mogą to być smartfony, tablety albo  na przykład szkolne laptopy.

Aplikacja Newline Cast służy do bezprzewodowego i bezpiecznego udostępniania obrazu z urządzenia mobilnego na ekranie monitora. Co ważne urządzenia te nie muszą korzystać z tej samej sieci WiFi

 

Jak to działa?

Nauczyciel uruchamia aplikację Newline Cast. Na ekranie monitora pojawia się unikalny 6-cyfrowy numer sesji. Uczniowie korzystając ze strony displaynote.com/join wpisują kod – co pozwala im udostępnić ekran własnego urządzenia na monitorze interaktywnym Newline. Uczniowie mogą skorzystać z połączenia za pośrednictwem przeglądarki internetowej, albo zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym aplikację DisplayNote App.

Prowadzący zajęcia widzi na ekranie połączonych uczestników. Czterech z nich może równocześnie wyświetlić swoje materiały. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, bo to nauczyciel decyduje kto w danej chwili może prezentować treści (tryb moderatora).

Co można udostępnić?

Każdy z uczestników może udostępnić plik PDF, audio, wideo, a także inne dokumenty. Ze smartfona i tabletu mogą to być pliki bez dźwięku, zaś z laptopa także materiały ze ścieżką audio.  Można zaprezentować efekty swojej pracy lub dokonania grupy, którą się reprezentuje. Jest to sposób na zaangażowanie wszystkich uczniów, współpracę przy wspólnym analizowaniu tematów. Można porównywać ze sobą dwa, a nawet cztery projekty, a korzystając z narzędzi do adnotacji dostępnych w monitorach Newline – można zaznaczać, podkreślać i dodawać notatki. Co ciekawe, udostępniać treści mogą również uczniowie, którzy nie są obecni w klasie – mogą to robić z dowolnego miejsca na ziemi.

 

 

Piotr Morko

Więcej informacji na temat funkcji monitorów interaktywnych Newline: https://www.newline-interactive.com/pl

 

KOMENTARZ

Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022

Dzielenie się jest piękne. Dzielę się moją pasją, dzielę się myślami, pomysłami i książkami. Lubię myśleć o czytaniu jako o gimnastyce wyobraźni, a nie statycznym trwaniu z nosem w książce. Bo biblioteka to miejsce pełne różnych aktywności. Centrum odpoczynku od nowych technologii, ale i przyjaźni z nimi. Fakt, że możemy bezprzewodowo – wygodnie i bezpiecznie – udostępniać nasze treści na dużym monitorze jest dla mnie jak zaproszenie do kolorowego świata pełnego wspaniałych doznań. Granice tego świata wyznacza wyłącznie nasza kreatywność.

Komfort i poczucie bezpieczeństwa są ważne po obu stronach szkolnej ławki. Chcemy, żeby nowe technologie były naszymi sprzymierzeńcami, by dawały niczym nieograniczoną wolność pozwalającą na najbardziej nietypowe działania. Żeby nie zawodziły, nie utrudniały, tylko otwierały drzwi możliwości. By nie przerastał nas problem zbyt krótkiego kabla czy braku gniazdka w jego zasięgu.

Fakt, że wszyscy możemy udostępniać materiały bezprzewodowo i bezproblemowo pozwala na pełne inicjatywy działania z młodymi ludźmi. Zachęca ich do pracy w ich elektronicznym świecie, a to robią chętnie. Łatwo mi wyobrazić sobie tworzenie recenzji książki w grupach i prezentowanie ich w taki wygodny i naturalny sposób. Bez stania przy tablicy czy sprawdzania prac po nocach w domu. Z burzą mózgów, inicjatywą i zaangażowaniem wszystkich w klasie. Łatwo wyobrazić sobie  błyskawiczne, kreatywne sesje fotograficzne będące ilustracjami do czytanych lektur, przedstawiane przez zespoły reszcie klasy. Wyobrażam sobie…tak wiele.

Ci młodzi ludzie chcą tworzyć, współpracować i dzielić się efektami swojej pracy.

Warto dać im szansę!  To takie łatwe !

Zobacz więcej! 

 

————————————————————–

Tekst jest pierwszą publikacją z cyklu „wSPAniałe narzędzia dla nauczycieli” – projektu  przygotowanego wspólnie z marką Newline dotyczącego możliwości oraz praktycznych zastosowań w edukacji monitorów dotykowych. Teksty będą się ukazywały na łamach Głosu Nauczycielskiego oraz na naszej stronie internetowej pod adresem https://glos.pl/wspaniale-narzedzia. Zapraszamy do lektury!