„Dzień covidowej żałoby narodowej”. W oddolną akcję włączają się też nauczyciele

„Mimo iż mamy już 150 tysięcy nadmiarowych zgonów w pandemii Covid-19 w Polsce, to nie mieliśmy ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu” – podkreślają na Facebooku inicjatorzy oddolnego „Dnia covidowej żałoby narodowej”, który zaplanowali na piątek 3 grudnia. Zauważają, że każdy zmarły na Covid-19 ma co najmniej kilka, a nawet kilkanaście osób bliskich, które z powodu straty są lub będą w żałobie.

Wydarzenie, w które zaangażowały się m.in. środowiska lekarskie i nauczycielskie, zrodziło się z inicjatywy Maćka Roszkowskiego, psychoterapeuty pracującego z osobami w żałobie po stracie bliskich z powodu covid, aktywisty przeciwdziałającego dezinformacji covidowej, znanego też w środowisku lekarzy i ekspertów wirusologów i wakcynologów.

„Aktualnie znowu umiera kilkaset osób dziennie z powodu covid, a w ciągu najbliższych miesięcy umrze minimum kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób na covid oraz z powodu przeciążenia systemu zdrowotnego w Polsce, a my każdego dnia powiększamy skalę długu zdrowotnego. Bardzo możliwa liczba nadmiarowych zgonów w Polsce to za parę miesięcy 200 tysięcy osób, co stanowi aż 0.5% ludności Polski. Co 200 osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii i nieudolności władz w radzeniu sobie z nią. A nasze państwo nie zorganizowało i nie planuje zorganizować ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu. Dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i 3 grudnia ogłaszamy w Polsce dzień covidowej żałoby narodowej” – czytamy m.in. w informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Jak uczcić pamięć zmarłych na Covid? „Tego dnia ubierz się na czarno. O 18:00 zgaś w domu światło na 20 minut i zapal w oknie świeczkę ku pamięci tych co umarli i umrą w trakcie tej pandemii w Polsce. Zapalmy minimum 178 tysięcy świeczek w oknie ku pamięci dotychczasowych 178 tysięcy ofiar pandemii w Polsce” – wskazują inicjatorzy akcji. „Przypomnij innym o tym, że istnieje bardzo skuteczny (w 90% po dwóch dawkach, a po 3 w 98%) sposób zapobiegnięcia śmierci z powodu Covid – szczepionki” – radzą.  Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

Badania laboratoryjne z ostatniej doby potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 965 kolejnych osób. Zmarło 470 chorych z COVID-19. – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 623 452 przypadki. Zmarło 85 126 osób z COVID-19. Najwięcej nowych przypadków w tej fali pandemii – 29 064; i zgonów – 570 – zanotowano w środę 1 grudnia.

(JK, GN)

Pandemia: Nowy rekord zakażeń i zgonów IV fali. „Na 570 chorych z COVID-19, które zmarły ostatniej doby, 427 to osoby niezaszczepione”