Pandemia: Nowy rekord zakażeń i zgonów IV fali. „Na 570 chorych z COVID-19, które zmarły ostatniej doby, 427 to osoby niezaszczepione”

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 570 pacjentów. Tydzień temu w środę 24 listopada odnotowano w Polsce 28 380 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 460 zgonów.

– Na 570 chorych z COVID-19, które zmarły ostatniej doby, 427 to osoby niezaszczepione –podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że wśród 143 zmarłych osób, które były w pełni zaczepione, 106 miało co najmniej dwie inne choroby.

Jak dodał nie ma na dziś potrwierdzonego w Polsce żadnego przypadku zakażenia wariantem koronawirusa Omikron, ale badane są dwie próbki, w których podejrzewana jest ta mutacja.

– W ciągu najbliższych, zapewne 48 godzin będziemy znali już wyniki sekwencjonowania. Pamiętajmy, że sekwencjonowanie jest to trochę dłuższy proces niż samo potwierdzenie obecności wirusa w organizmie – zaznaczył Andrusiewicz.

Jeszcze we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski tryskał optymizmem. – Dzisiaj mamy nawet bardzo dobrą informację, bo mamy 19 tys. 100 zakażeń, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to blisko 5-procentowy spadek. Mamy więc pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy zmniejszenie zakażeń, co by oznaczało, że apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli w tym tygodniu sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń” – mówił szef MZ.

W ostatnich wywiadach Niedzielski powtarzał też, że „absolutnie zamknięcie szkół nie wchodzi w grę”.

Jak podało MEiN stacjonarnie we wtorek pracowały 14 692 placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 95,2 proc. wszystkich. 54 przedszkola pracowały zdalnie, a 689 w trybie mieszanym. We wtorek stacjonarnie pracowało 11 586 szkół podstawowych, czyli 80,5 proc. wszystkich i 6576 ponadpodstawowych, czyli 84,2 proc. Zdalnie pracowały 93 szkoły podstawowe i 78 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 2709 szkół podstawowych i 1158 ponadpodstawowych.

Przypomnijmy, że od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. Nowe przepisy wchodzą w ramach pakietu alertowego obostrzeń w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Zakładają bardziej restrykcyjne limity osób m.in. w kościołach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach. Osoby podróżujące spoza strefy Schengen będą zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny, chyba, że są w pełni zaszczepione.

(JK, PAP)

Obowiązek szczepień dla niektórych grup? Minister zdrowia jest za

Pandemia. Od 1 grudnia „pakiet alertowy obostrzeń” w związku z wariantem wirusa Omicron. W szkołach bez zmian