Pandemia. Od 1 grudnia „pakiet alertowy obostrzeń” w związku z wariantem wirusa Omicron. W szkołach bez zmian

Minister zdrowia  Adam Niedzielski ogłosił w poniedziałek, że w związku nowym wariantem wirusa Omicron wprowadzony zostaje w Polsce „pakiet alertowy obostrzeń”. Ma się on składać z dwóch elementów: uszczelnienia granic i wprowadzenia zakazu lotów do 7 krajów oraz zmian w dotychczasowych limitach krajowych. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie.

– Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe” – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.

Niedzielski zapowiedział też zmianę limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

– W ramach pakietu alertowego wszystkie obiekty, które miały limit zapełnienia 75 proc., będą miały ten limit zmniejszony do 50 proc. m. in. – kina, teatry, gastronomia, hotele, opery, kościoły. Nie dotyczy to osób zaszczepionych – podał minister. Zmieniony też będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób. Jak wskazał minister, chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Większe obostrzenia będą również m.in. w siłowniach. – Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard – tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit na 15 m2 – poinformował szef MZ.

Zapowiedział też, że „zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców”. – Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – stwierdził.

Niedzielski zastrzegł, że „jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień”.  – Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie taki 2,5-tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się przyspieszyć redukowanie fali, którą w tej chwili mamy, czyli doprowadzenie do jej wyraźnych spadków – powiedział.

– Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w stanie w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali – oświadczył.

Według szefa MZ widać też ogromny powrót zainteresowania szczepieniami. – Jest to przede wszystkim związane z trzecią dawką, ale również tym, że wielu Polaków dopiero teraz decyduje się na przyjęcie szczepienia – powiedział Adam Niedzielski.

(JK, PAP)

Niedzielski wyklucza możliwość zamknięcia szkół z powodu pandemii. „Raczej myślimy o takich drobnych ruchach”