Egzamin ósmoklasisty – dzień drugi. Uczniowie mierzyli się z matematyką

W drugim dniu egzaminu ósmoklasisty uczniowie rozwiązywali opracowany przez CKE arkusz z matematyki – przedmiotu, który uchodzi wśród absolwentów za najtrudniejszy. Egzamin trwał 100 minut i zakończy się o godz. 10:30. Zdający relacjonowali, że najwięcej problemów mieli z zadaniem… z truskawkami.

Arkusze CKE znajdują się tutaj

Łącznie do egzaminu z matematyki przystąpiło ponad 226 tys. uczniów. To drugi z trzech egzaminów, których wyniki będą decydować przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Zdający mogli  w nim zdobyć 25 punktów. Wśród zadań pojawiły się m.in. właściwości potęg, twierdzenie Pitagorasa czy rachunek prawdopodobieństwa.

Jedno z zadań, które przysporzyło zdającym trochę problemów brzmiało:  „Pan Jan sprzedał w swoim sklepie 120 kg truskawek. Połowę masy tych truskawek sprzedał w dużych opakowaniach, 10% masy truskawek – w średnich, a pozostałe truskawki w małych opakowaniach. Oblicz, jaką kwotę otrzymał pan Jan ze sprzedaży wszystkich truskawek”.

W przeciwieństwie do obowiązkowych matur egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać – wynik jest określany w punktach, które liczą się później przy rekrutacjach do szkół średnich. Nie ma jednak określonego wyniku, poniżej którego uczeń musiałby powtarzać ostatnią klasę podstawówki.

W 2023 roku średni wynik z egzaminu z królowej nauk wyniósł 53 proc. Dla porównania – z języka polskiego uczniowie zdobywali średnio 66 proc. punktów, podobnie z języka angielskiego.

W czwartek uczniowie zmierzą się na egzaminie z językiem obcym. Największa grupa ósmoklasistów (97,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,4 proc. ósmoklasistów.

Uczniowie poznają wyniki egzaminu do 3 lipca br. Arkusze będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

(GN)

Egzamin ósmoklasisty 2024 – dzień pierwszy. Na języku polskim pojawiły się „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego