Eurostat: Na co Europejczycy wydają najwięcej pieniędzy? Edukacja na samym końcu – za używkami

Wśród najważniejszych kategorii wydatków edukacja znajduje się w Europie na szarym końcu. Wydatki na ten cel ledwo przekraczają 1 proc. Przeciętny Europejczyk więcej wydaje na alkohol oraz papierosy – wynika z najnowszych badań Eurostat.

Wydatki na cele mieszkaniowe stanowią zdecydowanie największy udział – 24 proc. wydatków budżetów domowych. W 2018 r. gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej na wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, czyli czynsz, wodę, energię elektryczną, gaz i inne paliwa, przeznaczyły prawie 2,1 bln euro co odpowiada 13 proc. PKB całej Wspólnoty.

Na drugim miejscu znalazł się transport – 13,2 proc. Kolejne grupy to: „żywność i napoje bezalkoholowe” – 12,1 proc., „rekreacja i kultura” – 9,1 proc. oraz „restauracje i hotele” – 8,7 proc.

Używki pochłonęły 3,9 proc. domowych budżetów. Taki sam odsetek stanowiły wydatki na zdrowie. Na kolejnych miejscach znalazły się komunikacja – 2,3 proc. oraz na samym końcu edukacja – 1,2 proc.

Podobnie jak większość obywateli państw UE także Polacy na cele mieszkaniowe wydają największą cześć domowych budżetów. W ubiegłym roku na czynsz, wodę, energię elektryczną i gaz wydaliśmy ponad 58,6 mld euro, co stanowi odpowiednik 11,8 proc. PKB Polski i 20,5 proc. wszystkich wydatków gospodarstw domowych na konsumpcję.

Na drugim miejscu, z udziałem w domowym portfelu na poziomie 16,4 proc., znalazły się wydatki na żywności.

Średnia miesięczna pensja w Unii Europejskiej wynosi około 3 tys. euro. Znacząco przewyższa zarobki w Polsce.

(JK, GN)

Fot: Eurostat