„Apelujemy do nauczycieli o rozmowę z dziećmi i komunikację z rodzicami! Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój” – czytamy w oświadczeniu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dotyczącym serialu „Squid game”.
W ostatnich tygodniach koreański serial „Squid game” bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Stał się już najpopularniejszym serialem w historii platformy Netflix.
„Pomimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań – siebie i innych” – zwraca uwagę FDDS.
Fundacja apeluje by nauczyciele rozmawiali na ten temat z dziećmi. „Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu. Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły. Rodzice i nauczyciele znajdą naszą pomoc, dzwoniąc pod numer 800 100 100 – telefon w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 – 15 – informuje FDDS,
Przypomina też, że dzieci, które potrzebują porozmawiać o tym, co dla nich ważne i trudne mogą zadzwonić do 116111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Cały apel FDDS znajduje się tutaj.
(JK, GN)
Fot: FDDS