FDDS: „Początek szkoły to trudny czas”. Apel do MEiN o informowanie dzieci i rodziców – także w szkołach – o telefonie zaufania 116 111

Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 5249 – tyle razy tylko w sierpniu dzieci i młodzież kontaktowali się z telefonem zaufania 116 111. W tym samym okresie konsultanci i konsultantki podjęli 60 interwencji ratujących zdrowie i życie. Dzieci i młodzież rozmawiali najczęściej o zdrowiu psychicznym i relacjach rówieśniczych. Od początku 2023 roku interwencji było już 587, a kontaktów ponad 38 tysięcy.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do MEiN o szerokie informowanie dzieci i rodziców – także w szkołach – o telefonie zaufania 116 111, by dzieci i młodzież wiedzieli, że nie są sami i zawsze jest ktoś, kto słucha.

„W roku szkolnym 2023/2024 do szkół będzie uczęszczać ponad 4 mln młodych ludzi, którzy w najbliższych dniach i tygodniach będą musieli odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości. Z okresu wakacyjnego powracają do rutyny, nauki, która nie zawsze jest bezproblemowa, i konfrontacji z grupą rówieśniczą, która może być źródłem radości, ale też stresu” – wskazano.

Według danych z raportu „Dzieci się liczą” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 57% dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej. Dorośli powinni pomóc dzieciom i młodzieży radzić sobie z tymi sytuacjami nie tylko przez wspieranie, ale też dostarczanie im narzędzi takich jak m.in. informacja o telefonie zaufania.

– Każde dziecko niezależnie od tego, z jakim problemem się mierzy, ma prawo otrzymać wsparcie, a my dorośli mamy obowiązek to wsparcie zapewnić. Obowiązek szkolny dotyczy ponad 4 milionów młodych ludzi, a szkoła to miejsce, gdzie wiedza i informacje docierają do nich wszystkich, nawet tych, których domy rodzinne nie zapewniają wystarczającej pomocy. Tym bardziej istotne jest, żeby to właśnie w szkołach dzieci i młodzież dostawali informacje o telefonie zaufania 116 111, tak aby dotrzeć do wszystkich, dać nadzieję i szansę na rozmowę każdemu bez wyjątku. Młodzi ludzie nie mogą zostać ze swoimi trudnościami i smutkiem sami, liczymy więc, że nasz apel dotrze do MEiN i wiedza o telefonie będzie dostępna dla każdego ucznia – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

(GN)

Prezydent Duda podpisał ustawę o ochronie małoletnich, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy

FDDS: Ruszyła XIII edycja Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłoszenia do 24 września