Francja: Lockdown w całym kraju do 2 maja. Szkoły i przedszkola będą zamknięte

W prezydenckim orędziu Emmanuel Macron ogłosił ogólnokrajowy lockdown. Nowe obostrzenia sanitarne będą obowiązywały od 3 kwietnia do 2 maja. Szkoły zostaną zamknięte na trzy tygodnie.

W pierwszym tygodniu kwietnia szkoły będą zamknięte, odbywać się będzie wtedy nauka zdalna, a następnie wprowadzone zostaną dwutygodniowe ferie wiosenne. – Każdy powinien ograniczyć swoje kontakty z innymi ludźmi – powiedział Macron. Zaznaczył, że „epidemia przyspiesza”. Zamknięte będą też przedszkola.

Po feriach wiosennych 26 kwietnia przedszkola i szkoły podstawowe wrócą do nauki stacjonarnej, a nauka zdalna będzie kontynuowana w gimnazjach oraz liceach do 3 maja.

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami, związanymi z pandemią koronawirusa, francuscy studenci będą mogli przebywać na uczelniach jeden dzień w tygodniu – zapowiedział Macron. W pozostałe dni studenci będą uczyć się zdalnie

Rozwiązanie przyjęte dla edukacji jest „najbardziej odpowiednie do powstrzymania koronawirusa, zachowujące jednocześnie jej ciągłość” – dodał szef państwa.

Poparcie społeczne dla nowego lockdownu rosło w ostatnich dniach, sondaż Instytutu Elabe opublikowany w środę pokazuje, że 54 proc. badanych jest za zaostrzeniem restrykcji. Francuska opozycja  ostro krytykuje jednak decyzję prezydenta Macrona.

(JK, GN)

Fot: Emmanuel Macron/Twitter

Francja jednak zamknie szkoły?

Francja. Ognisko koronawirusa w liceum. Nauczyciele napisali do prezydenta ws. zamknięcia szkoły