Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” apeluje do premiera. „Potrzebne pilne wsparcie dla telefonu zaufania”

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” wystąpiła z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania w sprawie zapewnienia rządowego wsparcia dla Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który przez 11 lat pomógł setkom tysięcy polskich dzieci, a od 3 lat pozbawiony jest finansowania ze środków budżetu państwa.

„(…) Możliwość anonimowej, kompetentnej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest w dramatycznym kryzysie. Codziennie średnio 18 osób kontaktuje się z prowadzonym przez naszą Fundację Telefonem Zaufania 116 111 w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia. Coraz częściej w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży podejmujemy interwencje ratujące życie dzieci” – alarmuje fundacja.

Nie rozumiemy dlaczego polski rząd nie wspiera Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Apelujemy do Premiera…

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Poniedziałek, 23 września 2019

Od chwili uruchomienia linii 116 111 specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Silę odebrali ponad 1 mln 236 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 62 tys. anonimowych wiadomości online. Na mocy Porozumienia z Komendantem Głównym Policji podjęto 1 583 interwencje w sytuacjach zagrożenia życia dzieci kontaktujących się z Telefonem 116 111.

„Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 działa codziennie (również w święta) od 12:00 do 2:00 w nocy. Dzieci dzwonią bez przerwy. Dzwonią w najtrudniejszych sytuacjach życiowych – codziennie średnio 18 osób kontaktuje się z nami w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia. W rozmowach z konsultantami odzyskują równowagę i siłę, by stawić czoła swoim problemom. Każda minuta naszej pracy ma dla dzieci ogromne znaczenie. Codziennie zapobiegamy tragediom” – czytamy w piśmie do premiera Morawieckiego.

W ogłoszonym w sierpniu br. konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej oferta Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci nie uzyskała dofinansowania.

„Argumenty Ministerstwa przedstawione w odpowiedzi na odwołanie fundacji są dla nas niezrozumiałe, wskazują na brak wiedzy osób przeprowadzających ocenę merytoryczną w zakresie poradnictwa telefonicznego, rekomendacji Komisji Europejskiej w zakresie Telefonów 116 111 oraz istniejących w Polsce telefonów pomocowych dla dzieci oraz są niespójne z wytycznymi ogłoszenia i z zapisami regulaminu konkursu” – podkreśla fundacja.

„(…) W trosce o dzieci i ich dobro apelujemy do Pana Premiera o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zapewnienia finansowego wsparcia, umożliwiającego nam dalszą pomoc dzieciom w najtrudniejszych, często krytycznych, sytuacjach” – podkreślają autorzy apelu.

Cały apel można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: Dajemy Dzieciom Siłę/Facebook

Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…

Brutalne treści w internecie – jak chronić przed nimi dzieci? Łukasz Wojtasik: Pokazujmy dzieciom pozytywne wzorce