Fundacja GrowSPACE alarmuje, że dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Najnowsze dane

Po raz drugi z rzędu padł niechlubny rekord jeśli chodzi o wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce – alarmuje Fundacja GrowSPACE. Aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało w roku 2023 odebrać sobie życie. 146 przypadków zakończyło się tragicznie.

Aktywiści Fundacji GrowSPACE przedstawili na poniedziałkowej konferencji prasowej dane o próbach samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia, które otrzymali z komend wojewódzkich policji.

Według policyjnych raportów w ubiegłym roku na swoje życie targnęło się 2139 osób poniżej 18. roku życia (w 2022 r. prób samobójczych było 2031). Jest to wzrost o 150 proc. w stosunku do danych z 2020 r. Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2023 r., które zakończyły się zgonem, wynosi 146 przypadków (w 2022 r. 150 prób samobójczych zakończyło się śmiercią).

W aż 8 województwach dane pokazują wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Najwięcej prób samobójczych najmłodszych zostało zanotowanych w woj. pomorskim, gdzie było ich 406. W dalszej kolejności znalazły się województwa śląskie i łódzkie z odpowiednio 295 i 219 próbami samobójczymi. Te dane mogą się jeszcze zmienić w lutym z uwagi na okres statystyczny policji, który kończy się 31 stycznia.

– Dane pokazują, ile mamy jeszcze do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przed nami sporo pracy, ponieważ statystyki z zeszłego roku powtórzyły się. Wiemy, że średni czas oczekiwania na konsultację na NFZ do psychiatry lub psychiatrii dziecięcej wyniósł 238 dni. Musimy pilnie działać, aby zwiększyć dostępność opieki. 3 miliardy na psychiatrię i onkologię dziecięcą w nowym budżecie to bardzo ważny krok, ale nadal musimy działać na rzecz tzw. „referencyjności 0”. To nie tylko kolejny szpital i oddział, ale również pomoc ambulatoryjna, pomoc psychologiczna, środowiskowa, profilaktyka, psychoedukacja. Eksperci i ekspertki są zgodni, że ogromną większość tych statystyk można zatrzymać właśnie za pomocą „poziomu zero” – podkreśla Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

Jak wskazuje Fundacja, kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego.

– W środku kryzysu suicydalnego dzieci i młodzieży musimy zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych. Od nich usłyszymy, że chcą oni być pewni, że w sytuacji kryzysowej w ich szkole będzie psycholog gotowy, by im pomóc. W szkole zagościć na stałe musi też psychoedukacja. My uczniowie, niezależnie od szkoły, w jakiej jesteśmy, chcemy wiedzieć, jak radzić sobie emocjami i zapobiegać kryzysom, zanim się pojawią – tłumaczy Mateusz Trzaska, uczeń.

– Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie – mówi Paulina Filipowicz, psycholożka z fundacji GrowSPACE.

Konferencję prasowa na ten temat można obejrzeć tutaj

Na problem zwraca uwagę także Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

(GN)

Samobójstwa dzieci i młodzieży: Dramatyczne dane policji

Na platformie „Życie warte jest rozmowy” można znaleźć największą bazę bezpłatnych miejsc pomocowych