„Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu” – przekonują eksperci. Na platformie #życiewartejestrozmowy pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego. Można tam też znaleźć największą bazę bezpłatnych miejsc pomocowych.
Poza osobami, które rozważają odebranie sobie życia lub tracą kontrolę nad swoimi myślami samobójczymi, pierwszej pomocy psychicznej potrzebują także osoby po próbie samobójczej, jak również i osoby, które straciły właśnie kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa. Jak wtedy możemy pomóc?
Na stronie „Życie warte jest rozmowy” (www.zwjr.pl) można znaleźć informacje dotyczące tego, na czym polega pomoc i jak jej udzielić. Oprócz praktycznych porad i możliwości bezpłatnej konsultacji ze specjalistą na platforma oferuje wyszukiwarkę miejsc z bezpłatną pomocą.
Na https://t.co/BMZplBNpcH znajdziecie największą bazę bezpłatnych miejsc pomocowych: https://t.co/fG4qOJ9jCj
Jeśli potrzebujesz wsparcia lub znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy zajrzyj tu:https://t.co/pZAJJZC6i5https://t.co/0ehcbWZBr6https://t.co/13BJTz9LYw pic.twitter.com/iNAXhhRhOl— Lucyna Kicińska (@LucynaKicinska) August 1, 2023
„Opcja >>w pobliżu<< pomoże znaleźć Ci odpowiednie miejsce w Twojej okolicy. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoim problemem, nie wiesz jak sobie poradzić z kryzysem lub znasz kogoś, kto właśnie go przechodzi, napisz do naszego specjalisty. Pomoc której udzielamy jest bezpłatna i anonimowa” – czytamy.
„Dla tych, którzy chcą zrozumieć problematykę zachowań samobójczych oraz interesują się suicydologią, została stworzona zakłada >>Strefa wiedzy<<. Znajdziesz tam zarówno ciekawe artykuły polskich oraz zagranicznych naukowców, jak i poradniki czy podstawowe definicje, a także statystyki. Dodatkowo możesz obejrzeć rozmowy z ekspertami, którzy tematyką zachowań samobójczych zajmują się od lat. Mamy nadzieję, że inspirujące będą dla Ciebie historie osób, które przeżyły próbę samobójczą i poradziły sobie z kryzysem − podcasty z ich udziałem są w zakładce >>Przywróceni życiu<<. Aby burzyć mur zbudowany ze stereotypów, tym samym przełamać tabu wokół problematyki zachowań samobójczych, zajrzyj do zakładki >>Mity na temat samobójstw<< – znajdziesz tam najczęstsze mylne opinie i poznasz fakty, które je podważają” – informują twórcy platformy.
Projekt realizowany jest w ramach Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego przy wsparciu finansowym PZU SA.
(GN)
Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…