Kilak dni temu GIS ruszył z kampanią społeczną skierowaną do rodzin korzystających z różnych form wypoczynku wakacyjnego pod hasłem Bezpieczne wakacje-przepis GiS”. Urząd publikuje przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem! Na pierwszy ogień poszła tematyka związana z zagrożeniem kleszczami.
GiS przypomina, że korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza, a te małe pajęczaki mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki.
#BezpieczneWakacje #PrzepisGIS
Kampania jest kierowaną do rodziny korzystającej z różnych form wypoczynku wakacyjnego. 🕷🕷. By mały kleszcz nie stał się dużym problemem! Zachęcamy do śledzenia naszych materiałów edukacyjnych. 👇👇👇https://t.co/OdxbU4iDCI— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) July 3, 2020
Kiedy są najgroźniejsze? Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Po przebudzeniu ze snu zimowego od połowy marca muszą znaleźć swojego żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może zostać zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, pajęczaki te może spotkać nawet zimą w cieplejszy dzień.
GIS tłumaczy dlaczego kleszcze są tak groźne i jak je usuwać w prawidłowy sposób ze skóry. Radzi też można się uchronić przed kleszczami:
>>Odpowiednie ubranie np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.
>> Wybierając jasną odzież jesteśmy w stanie zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.
>> Stosowanie preparatów odstraszających kleszcze będzie stanowiło dodatkową ochronę, pamiętajmy jednak o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
>> Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę- na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
(JK, GN)
Od poniedziałku więcej dzieci w grupie. Są nowe wytyczne GIS dla przedszkoli i żłobków