GIS ruszył z kampanią „Bezpieczne Wakacje – przepis GIS”. Na początek radzi „co zrobić by mały kleszcz nie stał się dużym problemem”

Kilak dni temu GIS ruszył z kampanią społeczną skierowaną do rodzin korzystających z różnych form wypoczynku wakacyjnego pod hasłem Bezpieczne wakacje-przepis GiS”. Urząd publikuje przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem! Na pierwszy ogień poszła tematyka związana z zagrożeniem kleszczami.

GiS przypomina, że korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza, a te małe pajęczaki mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki.

Kiedy są najgroźniejsze? Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy  5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Po przebudzeniu ze snu zimowego od połowy marca muszą znaleźć swojego żywiciela.  Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może zostać zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, pajęczaki te może spotkać nawet zimą w cieplejszy dzień.

GIS tłumaczy dlaczego kleszcze są tak groźne i jak je usuwać w prawidłowy sposób ze skóry. Radzi też można się uchronić przed kleszczami:

>>Odpowiednie ubranie np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.

>> Wybierając jasną odzież jesteśmy w stanie zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.

>> Stosowanie preparatów odstraszających kleszcze będzie stanowiło dodatkową ochronę, pamiętajmy jednak o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

>> Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę- na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

(JK, GN)

Od poniedziałku więcej dzieci w grupie. Są nowe wytyczne GIS dla przedszkoli i żłobków