Gmach MEiN uznany za pomnik historii. Jest rozporządzenie prezydenta

Zabytkowy gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w alei Szucha 25 został uznany za pomnik historii. Wyróżnienie to jedna z form ochrony zabytków – informuje na swojej stronie MEiN.

Status pomnika historii jest ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W treści prezydenckiego rozporządzenia podkreślono, że budynek jest wybitnym przykładem architektury publicznej okresu dwudziestolecia międzywojennego o zachowanym wystroju i wyposażeniu wnętrz, a jednocześnie stanowi symbol martyrologii narodu polskiego.

W prezydenckim rozporządzeniu czytamy, że celem ochrony „jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne, naukowe oraz autentyczność, gmachu będącego wybitnym przykładem architektury publicznej okresu dwudziestolecia międzywojennego o zachowanym wystroju i wyposażeniu wnętrz, a jednocześnie stanowiącego symbol martyrologii narodu polskiego, który był więzieniem i siedzibą Urzędu Tajnej Policji Politycznej III Rzeszy – Gestapo w czasie II wojny światowej”.

Po wojnie do niemal nienaruszonego gmachu powróciło Ministerstwo Oświaty. W przyziemiu otwarto Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945.

Gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powstawał w latach 1927-1930 na podstawie projektu profesora architektury, a jednocześnie naczelnika Wydziału Budownictwa Szkolnego w MWRiOP Zdzisława Mączeńskiego.

Architektura budynku odznacza się wysokim materialnym standardem i surową klasyczną formułą, zaliczaną do tzw. klasycyzmu redukcyjnego. Wnętrza gmachu zaprojektował Wojciech Jastrzębowski, profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, który wraz z grupą młodych artystów stworzył piękne i niepowtarzalne przestrzenie w stylu art déco.

Pomnik historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Status jest przyznawany zabytkom nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej w drodze rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W 1973 r. gmach przy al. Szucha 25 został wpisany do rejestru zabytków. Jest 117 zabytkiem wpisanym na listę pomników historii. Rozporządzenie prezydenta znajduje się tutaj

(JK, GN)

Ministerstwo Edukacji Narodowej zlikwidowane!

Troje nastolatków przykuło się do bramy MEiN. Wśród nich siostrzeniec premiera Morawieckiego