Gniezno: Prezydent, premier i parlamentarzyści na obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

W Gnieźnie odbywa się w piątek uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. W wydarzaniu udział biorą również premier Donald Tusk oraz prezydent Andrzej Duda.

Uroczystym zgromadzeniem posłowie i senatorowie uczczą w piątek w Gnieźnie 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Do miasta, w którym odbyło się koronowanie pierwszego króla Polski, przyjechali: prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz parlamentarzyści.

Przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod stojącym przy gnieźnieńskiej archikatedrze pomnikiem Bolesława Chrobrego. W świątyni odsłonił tablicę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów rozpoczęło się w południe w hali widowiskowo-sportowej. Odczytano uchwałę Sejmu i Senatu w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

W uchwale podkreślono, że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym. Jak zaznaczono, trwałość i niepodległość państwa polskiego potwierdziła koronacja Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego, w grudniu 1025 roku.

Według uchwały, oba wydarzenia „miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów”.

„Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny” – głosi uchwała.

Pełna treść uchwały znajduje się tutaj

Uroczystości państwowe wpisują się w trwające w Gnieźnie od środy do niedzieli obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Pierwotnie gnieźnieńskie obchody planowane były na sobotę 26 kwietnia. Termin został zmieniony ze względu na uroczystości żałobne papieża Franciszka, które odbędą się tego dnia w Rzymie, oraz w związku z ogłoszoną przez prezydenta Dudę żałobą narodową.

Dla Kościoła gnieźnieńskiego to również okazja do świętowania 1025. rocznicy powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

W niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku, Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. Pod hasłem Tysiąclecie Korony Polskiej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym.

Impreza odbędzie się nad Wisłą, w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik – czytamy na oficjalnej stronie warszawskiego ratusza.  Również w niedzielę, na błoniach PGE Stadionu Narodowego, odbędzie się koncert największych gwiazd polskiej muzyki.

Niedzielne obchody zainauguruje instalacja nad Wisłą z 8-metrowymi głowami 28 koronowanych królów Polski, inspirowana „Pocztem królów i książąt polskich” Jana Matejki.

O godz. 14 na skwerze Tadeusza Kahla i Wybrzeżu Kościuszkowskim odbędzie się historyczno-edukacyjny Piknik Tysiąclecia. Na warszawiaków czekać będą trzy strefy: średniowieczna, współczesności oraz przyszłości. O godzinie 14.30 zaplanowano przelot samolotów F-16 przygotowany przez Siły Zbrojne RP. Podczas pikniku dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego.

O godz. 18.30 rozpocznie się parada historyczna. Przejdzie mostem Świętokrzyskim na Błonia Stadionu Narodowego. „Symboliczna podróż przez 1000 lat polskiej historii. Pochód poprowadzi 1. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojska Polskiego. Przed paradą Wisłą przepłynie statek z Syrenką Warszawską – artystycznym symbolem łączącym epoki. Wzdłuż lewego brzegu rozświetlą się kolejno wizerunki 44 władców Polski” – zapowiadają organizatorzy.

Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku, uroczystość odbyła się najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była niemal na pewno katedra gnieźnieńska.

W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.

(GN)

Fot: Wikipedia (pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie)

1000 lat Korony Polskiej i 500 lat Hołdu Pruskiego. Rocznice narodowe i związkowe w naszej pamięci

1000-lecie Królestwa Polskiego. Muzeum Historii Polski zaprasza szkoły do udziału w projekcie edukacyjnym