GUS podał wstępne dane dotyczące inflacji w marcu 2023 r. Szczyt już za nami?

Inflacja w marcu wyniosła w Polsce 16,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) opublikowanych w piątek. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami inflacja w marcu spadła. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 16,2 proc. To oczywiście nie oznacza, że ceny spadają, a jedynie, że rosną wolniej.

Najgorzej wygląda sytuacja z żywnością, która w skali roku zdrożała średnio o 24 proc., a w porównaniu z lutym 2023 r. — o 2,3 proc. W ujęciu miesięcznym lepiej wypadają nośniki energii i paliwa, które staniały odpowiednio o 0,6 i 1,8 proc.

Przypomnijmy, że w lutym inflacja wyniosła 18,4 proc. Według rządu, Narodowego Banku Polskiego oraz ekspertów był to najwyższy poziom tego wskaźnika w tym roku.

Jak przewidują ekonomiści w kolejnych miesiącach będzie on coraz niższy – ale to wiążę się głównie z tym, że poziom cen porównujemy do ubiegłego roku, a przez większość 2022 roku ceny rosły w bardzo szybkim tempie. W tym roku ceny dalej będą rosły – tylko wolniej.

Rekordowa inflacja rujnuje domowe budżety – drożeje żywność, koszty energii i mieszkania oraz dojazdów do pracy. „Nauczycielu, z czego musisz rezygnować z powodu drożyzny, jakie wydatki ograniczasz?” – zapytaliśmy w ankiecie Głosu. Wydatki na wypoczynek, na kulturę i na żywność – to te, które w pierwszej kolejności staramy się ograniczać z powodu wysokiej inflacji. Tak wynika z odpowiedzi głosujących.

Przypomnijmy, że 20-procentowy wzrost wynagrodzeń nauczycieli od 1 lipca 2023 r. zakłada projekt nowelizacji Karty Nauczyciela złożony niedawno w Sejmie przez ZNP z pomocą posłów Lewicy. To szansa na realne podwyżki jeszcze w tym roku. W piątek poparcie dla projektu zadeklarowali przedstawiciele klubów opozycyjnych.

(GN)

Ankieta Głosu. Nauczycielu, z czego musisz rezygnować z powodu drożyzny? Znamy wyniki!

Inflacja. Kolejny przerażający rekord. Drożyzna coraz mocniej uderza w portfele

Średnie wynagrodzenie w lutym kolejny raz przebiło 7 tys. zł. Nowe dane GUS