Jak walczyć z hałasem? Coraz więcej szkół wprowadza bezstresowe dzwonki i tzw. elektroniczne uszy

Szkoły biorą się za walkę z hałasem. Coraz więcej z nich wprowadza albo testuje specjalne dzwonki i inne rozwiązania, które ograniczają szkodliwe dla zdrowia decybele. Szkoła Podstawowa nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu rusza właśnie z akcją „Wycisz trochę”.

W ramach walki z hałasem, który przeszkadza nie tylko nauczycielom ale także uczniom w placówce zamontowano bezstresowe dzwonki, które zamiast tradycyjnego drażniącego ucho dźwięku emitują przyjemną melodyjkę oraz urządzenia pod nazwa „elektroniczne ucho”, które stoją na straży nadmiernego hałasu i pomagają dyscyplinować uczniów szkole. Gdy poziom hałasu przekroczy dopuszczalny próg – uruchamia się czerwona sygnalizacja.

Podobne urządzenie zostanie zamontowane w szkolnej świetlicy, jak również będzie dostępne do dyspozycji nauczycieli chcących z niego skorzystać podczas zajęć. Koszt inwestycji wyniósł 5 tys. zł.

„Dopełnieniem naszego projektu będzie cykl lekcji wychowawczych, przedmiotowych z biologii, muzyki i fizyki informujących dzieci i młodzież o szkodliwości hałasu” – czytamy na stronie internetowej szkoły.

A co na to nauczyciele? Jak zwykle zdania są podzielone, ale okazuje się, że wiele szkół wprowadziło już podobne rozwiązania jak podstawówka w Kaliszu. Oto kilka komentarzy z Facebooka ZNP:

>>Świetna sprawa. Takie działania powinny być odgórnie realizowane z pieniędzy ministerstwa oświaty. Dla dobra uczniów i nauczycieli.

>>Uczyłem w takiej szkole z dzwonkiem dworcowym. Nic to nie pomaga, oprócz tego że ósmoklasiści mają wytłumaczenie na spóźnienie. Jak było tak jest głośno, tylko nikt tego dworcowego sygnału nie słyszy. Za to w LO wiem od uczniów ze w ogóle by nie chcieli mieć dzwonków. I to popieram.

>>A ja z dzwonkami już 38 lat Słuch ciągłe dobry a nerwy też jeszcze w bardzo dobrym stanie

>> Wszystko bezstresowe??? To jak potem przeżyć dorosłe życie???

Więcej komentarzy można znaleźć poniżej:

Wycisz trochę" to akcja, która ruszyła w Szkole Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu. W jej ramach w…

Opublikowany przez ZNP Poniedziałek, 17 lutego 2020

 

(JK, GN)

Fot: sp18.kalisz.pl