„Historia Polski XX i XXI wieku”. Rzymkowski zapowiada nowy przedmiot od 1 września 2022

Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich zafunkcjonuje obok dotychczasowej historii, nowy odrębny przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku – poinformował w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Rzymkowski w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma-Dziewiąta” był pytany m.in. o zawartą w tzw. Polskim Ładzie zapowiedź zwiększenia godzin lekcyjnych historii w szkołach ponadpodstawowych.

– Zdziwiłbym się, gdybym usłyszał ze strony środowisk lewicowych i liberalnych, że historia jest bardzo potrzebna. Tak już jest, że i lewica i liberałowie uważają, że liczy się tylko przyszłość. Co ciekawe, na polskiej scenie politycznej jest wielu historyków, a w pewnym momencie były to najważniejsze osoby w państwie. Historia, a zwłaszcza ta najnowsza, tłumaczy pewne procesy i nasze miejsce na mapie geopolitycznej świata, uwarunkowania polityczne, a one są dla tamtej sceny politycznej druzgocące. Lewica boi się prawdy o PRL i obalenia mitu, że stoi po stronie ludzi pracy. Wystarczy przypomnieć wydarzenia z historii i to jest dla lewicy bolesne” – ocenił.

Chcemy się na tym skupić w ramach odrębnego przedmiotu. Od roku szkolnego 2022/2023 zafunkcjonuje on w polskich szkołach. Musimy się do tego przygotować – dodał.

Dlaczego ma to być odrębny przedmiot? – Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego są niezwykle istotne. Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, chociażby obrona Europy przed Islamem pod koniec XVII wieku – słynna odsiecz wiedeńska króla Jana. To będzie utrzymane – powiedział.

(JK, GN)

Rządzący chcą podzielić “historię” na dwa przedmioty. ZP pokazała “Polski ład” w oświacie

Czarnek chce by uczniowie uczyli się w szkołach, że „Unia Europejska jest tworem niepraworządnym”