Jak chronić się przez dezinformacją w sieci? Zachęcamy do pobrania poradnika Anny Mierzyńskiej

„Najlepszą tarczę ochronną przed dezinformacją dają świadomość i edukacja. Osoby świadome tego, że mogą być manipulowane i oszukiwane w internecie, oraz znające mechanizmy dezinformacji stają się na nie bardziej odporne” – podkreśla Anna Mierzyńska w poradniku „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić?”, który można pobrać z sieci.

Poradnik miał premierę 12 kwietnia br. na webinarze „Jak budować odporność na dezinformację” organizowanym przez Fundację Orange we współpracy z Głosem Nauczycielskim.

Jak chronić się przed fake newsami, które rozprzestrzeniają się w sieci? Warto poszerzać świadomość na temat technik i mechanizmów dezinformacyjnych, a także rozwijać umiejętność krytycznego, analitycznego myślenia. A także dawać młodym ludziom dobry przykład cyfrowego obywatelstwa.

Zapraszamy do lektury poradnika „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić?” autorstwa Anny Mierzyńskiej. Poradnik jest podzielony na trzy części: Problem, Mechanizm, Ochrona. W Głosie Nauczycielskim nr 15-16 z 13 – 20 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy jego fragmenty.

W całości można go pobrać tutaj.

Anna Mierzyńska, autorka poradnika, to analityczka mediów społecznościowych, ekspertka marketingu politycznego. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce, fake newsów i manipulacji w sieci. Stale współpracuje z portalem OKO.press, publikuje także w „Gazecie Wyborczej” i „Res Publice Nowej”.

W latach 2019-2020 współpracowała z Institute for Strategic Dialogue, londyńskim think tankiem, m.in. uczestnicząc w projekcie monitorowania dezinformacji w mediach społecznościowych podczas kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

(GN)

Dezinformacja zagraża nam wszystkim. Dlatego trzeba pokazywać młodzieży sposoby weryfikowania informacji