Jak po wakacjach zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła poradnię

Badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że aż 57 proc. dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej. Nic dziwnego, że powrót do szkoły często wiąże się z obawą rodziców o bezpieczeństwo dziecka – także w sieci. Dodatkowo, wyzwaniem po wakacjach bywa już np. sama konieczność ograniczenia czasu korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych. W poradzeniu sobie z tymi wyzwaniami pomaga rodzicom i dzieciom Poradnia Dziecko w Sieci prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Przemoc rówieśnicza coraz częściej rozlewa się również na sferę online. Wyzywania w sieci doświadczyła niemal jedna trzecia (32,2 proc.) polskich nastolatków a poniżany lub ośmieszany w Internecie przez swojego rówieśnika był co piąty z nich (19,4proc.).

– Wakacje rządzą się swoimi prawami. Rozprężamy się, dajemy sobie i dzieciom więcej wolności. Kiedy zaczyna się rok szkolny, zaczyna się problem. Dziecko chciałoby utrzymać status quo z wakacji i na przykład grać do późnych godzin nocnych, a potem długo spać czy samo decydować, co i kiedy robi na telefonie. W kontrze są obowiązki, które pojawiają się wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem. Zderzenie z powakacyjną rzeczywistością bywa trudne. Wtedy w Poradni Dziecko w Sieci pomagamy to poukładać – mówi Agnieszka Nawarenko z Poradni Dziecko w Sieci prowadzonej przez FDDS.

Poradnia Dziecko w Sieci zajmuje się problemami związanymi z przemocą z wykorzystaniem mediów elektronicznych i internetu, szkodliwymi treściami online, sekstingiem, uwodzeniem online, niebezpiecznymi kontaktami czy nadużywaniem mediów elektronicznych. Wsparcie skierowane jest do dzieci i młodzieży, jak również do ich rodziców, opiekunów oraz profesjonalistów

pracujących z dziećmi – np. nauczycieli. W poradni odbywają się konsultacje psychologiczne, terapia indywidualna i grupowa oraz spotkania warsztatowe.

Na konsultacje w Poradni Dziecko w Sieci można umówić się telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem telefonu 22 826 88 62. Pomoc oferowana w poradni jest bezpłatna. Siedziba placówki mieści się w Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przy ul. Przybyszewskiego 20/24 w Warszawie.

Rodzice z całej Polski zaniepokojeni o bezpieczeństwo dzieci w sytuacji zagrożeń online mogą też skorzystać z dyżuru telefonicznego, który w poniedziałki pełnią specjaliści ds. bezpieczeństwa dzieci online z Poradni Dziecko w Sieci i uzyskać wsparcie, dzwoniąc na prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Silę numer telefonu pomocowego 800 100 100, w godzinach: 13:00-15:00.

(GN)

Brutalne treści w internecie – jak chronić przed nimi dzieci? Łukasz Wojtasik: Pokazujmy dzieciom pozytywne wzorce