Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło portal edukacyjny, na którym można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń CBRNE (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją). Istotna część projektu adresowana jest do uczniów i nauczycieli.
RCB przypomina, że z zagrożeniami CBRNE możemy się zetknąć w naszym codziennym życiu: w domu, zakładzie pracy, placówce medycznej, szkole.
Na portalu znaleźć można: poradniki, infografiki, animacje, gry edukacyjne, scenariusze lekcji dla nauczycieli, księgę komunikacji kryzysowej czyli podręcznik, który w pigułce zawiera zasady komunikacji kryzysowej oraz porady jak przygotować instytucję na potencjalny kryzys.
JUŻ JEST❗️
Odwiedź stronę https://t.co/BGadDcWvdT i dowiedz się, czym są zagrożenia CBRNE i jak zachować się w przypadku ich wystąpienia🛡️.
Na stronie znajdują się:
🔵poradniki
🔵animacje
🔵gry dla dzieci
🔵instrukcja przygotowania plecaka ewakuacyjnego pic.twitter.com/zhqDFYphMm— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) March 29, 2024
W zakładce „Bądź gotowy” znajdują się informacje jak przygotować swoich bliskich na zagrożenia (z koniecznością ewakuacji włącznie) i co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym?
„Świadomość społeczna zagrożeń CBRNE i umiejętność radzenia sobie z nimi do momentu przyjazdu służb jest podstawą budowania odpornego na zagrożenia społeczeństwa. Edukacja odgrywa tu kluczową rolę. Dlatego przygotowano scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli. Poprzez dostarczanie specjalistycznych materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, dążymy do wyposażenia młodego pokolenia w niezbędną wiedzę i umiejętności. Zakładamy też, że poprzez edukację dzieci i młodzieży możliwy jest wpływ na zachowania dorosłych.” – podkreślono.
W zakładce „Dla nauczycieli” znajdujemy cztery scenariusze zajęć lekcyjnych dla uczniów klas IV-VIII. Celem zajęć jest „rozumienie istoty bezpieczeństwa państwa, budowanie świadomości zagrożeń z obszaru CBRNE, przygotowanie do działań w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń (katastrof, masowych wypadków) z obszaru CBRNE, kształtowanie postaw indywidualnych i społecznych sprzyjających bezpiecznym zachowaniom”.
Kolejne lekcje poświęcone są zagrożeniom CBRNE. Istotnym elementem zajęć jest „Komunikacja ryzyka – uczciwa komunikacja o zagrożeniu”.
Dla najmłodszych zostały przygotowane gry edukacyjne. „Uczestnik gry zdobywa wiedzę z danego obszaru zagrożeń CBRNE i od razu może ją sprawdzić. Aby przejść do następnego etapu, trzeba poprawnie odpowiedzieć na pytania. W przypadku błędnej odpowiedzi gracz proszony jest o powtórny wybór odpowiedzi” – czytamy w materiałach. Chodzi o proste gry wykonane w aplikacji Genially „Zagraj z Bumkiem i zobacz, jak poradzić sobie z zagrożeniem…”
Podstawowym celem całego projektu jest podniesienie poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji oraz przygotowanie społeczeństwa do właściwego zachowania i stosowania procedur bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia takich zagrożeń.
Zawartość strony została przygotowana z wykorzystaniem Funduszy Norweskich, we współpracy z takimi instytucjami jak: Państwowa Agencja Atomistyki, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Sanitarny.
Strona znajduje się tutaj
(GN)
We wtorek przypada 25 rocznica przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego