„Średnioroczna liczba nauczycieli religii (w etatach) w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej w roku 2017 wynosiła 21,3 tys., natomiast w roku 2018 – 21,7 tys. Szacunkowy koszt nauczania religii w tych przedszkolach i szkołach wyniósł w roku 2017 1 399 mln zł, natomiast w roku 2018 1 482 mln zł” – czytamy w odpowiedzi MEN na interpelację posła PO Marka Sowy.
W kwietniowej interpelacji skierowanej do Ministerstwa Edukacji Narodowej poseł Marek Sowa pytał ilu nauczycieli religii zatrudnionych jest w szkołach i jak wysokie są ich pensje? Do tematu wróciło Radio Zet.
Stowarzyszenie Polska Laicka przypomina i jak się okazuje kwota przeznaczona na naukę religii w szkołach może sięgać 1 miliard 500 milionów zł.
Opublikowany przez Stowarzyszenie Polska Laicka Czwartek, 12 września 2019
MEN wyjaśnił, że katecheci podlegają przepisom Karty Nauczyciela, a o ich pensji decydują samorządowcy. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi na pytanie posła dodał, że wysokość ich wynagrodzeń zależy od stopnia awansu w szkołach. Ta zasada dotyczy wszystkich nauczycieli. W odpowiedzi na interpelację pojawiły się konkretne kwoty.
Jak tłumaczył wiceminister Kopeć, to tylko szacunkowe koszty wyliczone na podstawie liczby etatów nauczycieli religii w publicznych placówkach. Wzrost pensji w 2018 r. wynikał z podwyżek dla nauczycieli, które otrzymali 1 kwietnia 2018 r. Ich pensje wzrosły wówczas o ponad 5 proc..
Odpowiedź ministra Kopcia na interpelację można znaleźć tutaj.
Źródło: RadioZET.pl