Jest nowy rekord! Deklarowana kwota 32. Finału WOŚP to 175 426813 zł! Ale licytacje wciąż trwają

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas 32. Finału zebrała 175 426 813 złotych. To o 20 820 049 zł więcej niż na zamknięcie poprzedniego Finału, w styczniu 2023 roku. Ostateczny wynik poznamy dopiero za kilka tygodni, gdy podliczone zostaną także datki z lokalnych licytacji i aukcji internetowych.

Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki „Płuca po pandemii” środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu „do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych”.

Około 23.30 w niedzielę zakończył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Bardzo Wam dziękujemy za tę wspaniałą kwotę i ten piękny Finał – bez Was to by się nie udało! A to jeszcze nie koniec, bo ostateczny wynik Finału ogłosimy na koniec marca – mówił Jurek Owsiak.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 175 mln 426 tys. 813 zł – to są dopiero pieniądze, które będą liczone. Graliśmy na całym świecie, graliśmy w całej Polsce, graliśmy na całej przestrzeni, gdzie jest miłość, przyjaźń i muzyka” – mówił ze sceny WOŚP na stołecznych błoniach Stadionu Narodowego Jurek Owsiak.

Szef WOŚP podziękował wszystkim, którzy tworzyli tegoroczny finał. – To był naprawdę niesamowity dzień. To był naprawdę niezwykły pobyt razem z Wami podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – powiedział.

O godz. 20 w niedzielę w całym kraju rozbłysły „Światełka do nieba” – kulminacyjny moment 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Warszawie scena, miasteczko i główne studio WOŚP powstały na błoniach PGE Narodowego i to tam o godz. 20 można było zobaczyć zwieńczające finał widowisko świetlno-muzyczne, ale wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP odbywały się w niedzielę w wielu miastach i miejscowościach w Polsce.

Najdroższe Złote Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowano w niedzielę za 1 mln 50 tys. zł. Kwotę tę zaoferowała Grupa Żabka. Rok temu najdroższe Złote Serduszko sprzedano za 888 tys. zł.

Tegoroczne wydarzenie organizowane było przez 1680 sztabów, w tym 101 za granicą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w niedzielę również za granicą, m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego.

Ubiegłoroczny Finał WOŚP zakończył się wynikiem 154 606 764 złote. W sumie w roku 2023 Polki i Polacy wrzucili do puszek wolontariuszy Fundacji lub wpłacili na konto Orkiestry łącznie ponad 243 miliony złotych.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę – w styczniu 2023 roku – dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

(GN)

Fot. Lucyna Lewandowska, wosp.org.pl

32. Finał WOŚP. Z Orkiestrą grają także nauczyciele, Związek oraz MEN. Przypominamy najciekawsze nauczycielskie zbiórki i aukcje! (aktualizacja)

WOŚP: Jerzy Owsiak podał wynik 31. finału. Jest nowy rekord! Ponad 240 milionów na walkę z sepsą!