Jest nowy wielkopolski kurator oświaty. To były senator PiS

Robert Gaweł, były senator, a ostatnio zastępca dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Koninie, został nowym Wielkopolskim Kuratorem Oświaty. Jego poprzedniczka, Elżbieta Leszczyńska, przeszła na emeryturę.

Robert Gaweł z zawodu jest nauczycielem historii – przez 23 lata uczył w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. W poprzedniej kadencji był senatorem, startował z listy Prawa i Sprawiedliwości, chociaż jest obecnie bezpartyjny. Do 2005 roku należał do Unii Polityki Realnej.

Nominację wręczył mu wojewoda Łukasz Mikołajczyk. Podkreślił że Gaweł jako senator był inicjatorem wpisania do nowej podstawy programowej historii Powstania Wielkopolskiego. – To dla nas, Wielkopolan, niezwykle ważne i za to bardzo dziękuję – podsumował wojewoda.

🤝 Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wręczył dziś Robertowi Gawłowi, podpisany przez ministra edukacji narodowej,…

Opublikowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu Wtorek, 22 września 2020

 

Sam Robert Gaweł powiedział, że uważa nowe stanowisko za dopełnienie jego kariery zawodowej. Nominacja byłego senatora PiS budzi sporo kontrowersji.  Chodzi o m.in. o jego stosunek do społeczności LGBT. „Mianem europejskości ma być to, czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów” – mówił były senator podczas spotkania wyborczego we Wrześni w 2019.

(JK, GN)

Fot: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Kurator łódzki odwołany. Burza na prawicy