Już od kwietnia likwidacja prac domowych w szkołach. MEN szykuje rozporządzenie. Pytamy w ankiecie nauczycieli o opinię

Premier Donald Tusk oraz szefowa MEN Barbara Nowacka poinformowali, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dot. prac domowych: w klasach 1-3 nie będzie ich wcale, a w klasach 4-8 będą „tylko dla chętnych i bez oceniania”. Minister edukacji podała, że rozporządzenie jest już przygotowywane.

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka pytana w programie „Tłit” Wirtualnej Polski kiedy znikną prace domowe ze szkół podstawowych, odpowiedziała, że odpowiednie rozporządzenie, jest przygotowane i ma obowiązywać od początku kwietnia.

–  Jestem pewna, że po kilku latach funkcjonowania braku prac domowych w szkołach podstawowych, w szkołach średnich też to będzie zniesione – podkreśla ministra.

Premier Donald Tusk potwierdził słowa minister edukacji Barbary Nowackiej. – Uroczyście ogłaszam, tego problemu więcej nie będzie – mówi szef rządu na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Przekazał, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady prac domowych. W klasach od 1 do 3 żadnych prac domowych, no chyba, że czasami jakiś wierszyk. Od 4 do 8 klasy prace domowe tylko dla chętnych i bez oceniania. Jeśli chodzi o szkoły średnie, bawcie się dobrze na feriach – powiedział Tusk.

Likwidację prac domowych minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała już na początku kadencji. Gdy obejmowała urząd, apelowała, by nie zadawać prac domowych na święta. Podkreślała też, że weekend dla każdego z nas jest czasem odpoczynku i nie ma powodu, by w tym czasie dzieci odrabiały lekcje.

Nauczycielu, jak oceniasz zapowiedź likwidacji od kwietnia prac domowych w klasach 1-3 oraz ograniczenia ich w klasach 4-8?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Minister zapowiedziała również zmniejszenie podstawy programowej o 20 proc., co da nauczycielowi więcej czasu na pracę z uczniami w szkole. Odchudzona podstawa programowa ma zacząć obowiązywać 1 września 2024 r.

(GN)

Fot: Kinga Gajewska/Twitter

Minister Barbara Nowacka o podwyżkach dla nauczycieli: „To pierwszy krok po latach upokorzeń”

Kiedy nauczyciel zobaczy podwyżki? Kiedy MEN wprowadzi kompleksowe zmiany w oświacie? Barbara Nowacka wyjaśnia, jakie ma plany

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiada ograniczenie prac domowych i odchudzenie podstawy programowej