Już wkrótce będzie można zapłacić bonem turystycznym za wakacyjny wypoczynek dziecka. Prezydent podpisał ustawę

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne – przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale zapłacić nim będzie można usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

– Aby skorzystać z bonu, trzeba będzie mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Dodała, że chcąc zapłacić bonem za hotel lub wynajem pokoju, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer, a następnie kod autoryzacyjny.

– Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje tak zwane 500 plus, czyli świadczenie wychowawcze albo dodatek wychowawczy, o którym mowa w ustawie o pieczy zastępczej. Przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł na jedno dziecko – wyjaśniła prezes ZUS.

W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon, również o wartości 500 zł”. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany w SMS. Bon można wykorzystać wyłącznie na wakacje w Polsce.

Według wyliczeń ministerstwa rozwoju bonem zostanie objętych ok. 6,5 mln dzieci, a wsparcie ma wynieść 3,5 mld zł. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw tutaj.

(JK, GN)

Sejm uchwalił ustawę o tzw. bonie turystycznym. Od 26 lipca będzie można otrzymać 500 plus na wakacyjny wypoczynek dziecka

Ofert obozów i kolonii przybywa