Sejm uchwalił ustawę o tzw. bonie turystycznym. Od 26 lipca będzie można otrzymać 500 plus na wakacyjny wypoczynek dziecka

Ponad sześć milionów dzieci już w te wakacje ma dostać bon turystyczny o wartości 500 zł. Dzieci niepełnosprawne otrzymają go w podwójnej wysokości. Sejm przyjął w środę ustawę w tej sprawie. Posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która zakładała objęcie bonem także emerytów i rencistów.

Bon przysługiwać będzie tylko na dzieci do 18. roku życia. Będzie mógł zostać wykorzystany tylko na wakacje w kraju. Ważny będzie do 31 marca 2022. Będzie go można przeznaczyć na wynajęcie noclegu dla dziecka w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym. Rodzic będzie mógł także opłacić wyjazd na kolonie lub obóz.

Bon będzie miał formę elektroniczną. Rodzice dostawać go będą po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Nie będzie można go wymieniać na gotówkę. Nie będzie wliczać się do dochodu, nie będzie podlegać też zajęciom komorniczym.

Dostaną go także rodzice, którzy pracują za granicą i tam dostają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Bon nie zależy od dochodów rodziny, będzie przyznawany na dziecko.

Wartość bonów dla 6,5 mln dzieci wyniesie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić już od 26 lipca, o ile prezydent szybko popisze ustawę.

(JK, GN)

Będzie 500 plus na wakacyjny wypoczynek dzieci? Senat zajmie się w środę tzw. bonem turystycznym