Kampania przed wyborami 13 października zbliża się do końca. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza

Już 13 października, czyli w najbliższą niedzielę, odbędą się wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 11 na 12 października, a zakończy się w chwili zamknięcia lokali wyborczych.

Jeżeli Państwowa Komisja Wyborcza nie przedłuży ciszy wyborczej, potrwa więc ona do godziny 21 w niedzielę 13 października. PKW może wydłużyć ciszę wyborczą, np. gdy któryś z lokali wyborczych został tymczasowo zamknięty, a wyborcy nie mieli możliwości oddania głosu.

Zgodnie z kodeksem wyborczym kodeksem wyborczym na 24 godziny przed dniem wyborów prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione. Agitacja wyborcza jest także zabroniona w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona. Należy pamiętać, że cisza wyborcza obowiązuje również w Internecie.

Naruszenie ciszy wyborczej według prawa jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny – od 20 zł do 5 tys. zł. Dużo wyższą karę mogą jednak zapłacić ci, którzy w godzinach głosowania będą podawać wyniki sondaży – zarówno tych przeprowadzanych w dniu głosowania, jak i przedwyborczych. Kara grzywny może wynieść wtedy od 500 tys. do miliona złotych.

Z założenia ma być to czas, w którym wyborcy – po zakończonej już kampanii – mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować. Przed każdymi wyborami pojawiają się jednak głosy, że ciszę wyborczą należy zlikwidować. Na razie jednak do tego nie doszło.

Warto przypomnieć, że wśród kandydatów do Sejmu największą liczbę stanowią nauczyciele.

Mężczyzna, z zawodu nauczyciel, w wieku 46 lat. Oto statystyczny kandydat do Sejmu

O programach poszczególnych komitetów wyborczych dotyczących edukacji pisaliśmy tutaj:

Co partie mówią o szkole? Przeglądamy programy komitetów wyborczych przed 13 października br.

A tutaj nasi Czytelnicy znajdą listę kandydatów, nauczycieli – członków i członkiń ZNP:

Nauczyciele do Sejmu! Członkowie ZNP na listach wyborczych

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych – w naszym serwisie:

https://glos.pl/tag/parlament-2019

(JK, GN)

Fot: rpo.gov.pl