Przemysław Czarnek, kandydat na nowego ministra edukacji i nauki, zakaził się koronawirusem. „Nie lekceważcie objawów” – radzi przyszły szef MEN
Dziś miało dojść do zaprzysiężenia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Po ujawnieniu informacji o zakażeniu kandydata na ministra edukacji nie było wiadomo , czy ostatecznie do tej ceremonii dojdzie, a jeśli tak, to kto weźmie w niej udział. Niedługo później rzecznik rządu poinformował, że premier zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu zaprzysiężenia.
W związku z chorobą @CzarnekP prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. Osoby, które miały bliski kontakt z zarażonym będą realizowały obowiązki wynikające z przepisów. Z tego powodu premier @MorawieckiM zwrócił się do Prezydenta @AndrzejDuda o zmianę terminu zaprzysiężenia
— Piotr Müller (@PiotrMuller) October 5, 2020
Przemysław Czarnek – kandydat na szefa nowego resortu, który ma powstać z połączenia ministerstwa nauki i ministerstwa edukacji – jest jedną z 2006 osób, u których wykryto dziś koronawirusa. O czym Czarnek poinformował na Twitterze.
„Chciałbym Państwa poinformować, że przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa” – napisał przyszły szef MEN.
„Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze” – dodał.
Poradził też śledzącym go na Twitterze: „Nie lekceważcie objawów”.
Chciałbym Państwa poinformować, że przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa.
Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrow i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze.
Nie lekceważcie objawów.— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) October 5, 2020
Wykrycie koronawirusa u Przemysława Czarnka doprowadziło do objęcia przez sanepid kwarantanną osób, które stykały się z posłem PiS od ostatniego piątku.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego @GIS_gov: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie informuje, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z Panem Prof. Przemysławem Czarnkiem w okresie od piątku 2.10 do poniedziałku 5.10.2020 r., zostaną objęte kwarantanną.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) October 5, 2020
Na dziesięciodniową izolację skierowano więc m.in. obecnego szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, który spotkał się trzy dni temu z Czarnkiem. Ale także wicepremiera Jacka Sasina, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka czy wiceministra klimatu Jacka Ozdobę, a także wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę.
„Rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu” – napisał rzecznik rządu na Twitterze.
Rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu.
— Piotr Müller (@PiotrMuller) October 5, 2020
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, liczba wykrytych przypadków koronawirusa wynosi dziś 2006. Najwięcej w woj. mazowieckim – 336, małopolskim – 217 i pomorskim – 202. Niestety 29 pacjentów zmarło.
Od początku pandemii stwierdzono w Polsce koronawirusa u 102 080 osób. 2659 pacjentów zmarło w efekcie COVID-19.
(PS, GN)
Fot: KPRM/Twitter