KGP: Chcemy jak najszybciej wyjaśnić sprawę przecieków maturalnych

“Policja jest w stałym kontakcie z MEN i CKE w związku ze złożonymi zawiadomieniami o ewentualnych przeciekach maturalnych. Materiały przekazane przez CKE są analizowane przez nasze służby wspólnie z Prokuraturą. Chcemy wspólnie jak najszybciej wyjaśnić sprawę” – czytamy na Twitterze Komendy Głównej Policji.

Przypomnijmy, że w poniedziałek szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maciej Smolik zawiadomił policję w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego. Policja poinformowała o tym w mediach społecznościowych, że chce szybko wyjaśnić sprawę.

W dzień egzaminu z języka polskiego, ale przed jego rozpoczęciem, ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy “wesele elementy fantastyczne”. Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy “Anna Kamieńska”.

Policja bada, czy na Podlasiu doszło do wycieku tematów maturalnych z języka polskiego. MEN: Nie będzie powtórki matur w całej Polsce

Według internautów na Podlasiu mogło też dojść do wycieku tematów z matematyki.

Co na to MEN?  – Cieszę się, że matury odbywają się spokojnie – komentował w programie “Tłit” w portalu wp.pl minister edukacji Dariusz Piontkowski. – Jeśli chodzi o ten przeciek, zostało przekazane zgłoszenie na policję i zobaczymy, co śledztwo policyjne wykaże – stwierdził. Przypomniał, że osoby, które nie mogły przystąpić do głównego terminu matury, będą mieli wyznaczony termin dodatkowy, który najczęściej jest miesiąc później.

Zapewnił jednocześnie, że jeśli faktycznie był przeciek na maturze, nie będzie unieważniania egzaminów w skali całego kraju, czy całego regionu. – Trzeba będzie sprawdzić skalę tego zjawiska, to będzie zadanie policji – powiedział o wyszukiwaniu w internecie tematu maturalnego przed rozpoczęciem pisania egzaminu. – Z informacji medialnych wynika, że może 200 – 300 osób, a może kilkadziesiąt szukało jakiejś frazy, więc to pokazuje ewentualną skalę przecieku – podsumował

(JK, GN)

Matura 2020. Wyspiański i Kamieńska na egzaminie z języka polskiego

Matura 2020. CKE opublikowała arkusze egzaminacyjne z matematyki