Kierownictwo ZNP u wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Tematem rozmów były płace nauczycieli

Prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński spotkali się w czwartek 12 marca z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą- Błońską. Rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji w oświacie wywołanej zagrożeniem epidemią koronawirusa oraz obywatelskich inicjatywach ustawodawczych. To trzecie z serii spotkań ZNP w Sejmie w sprawie podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń.

Przypomnijmy, że ZNP zabiega w Sejmie o poparcie m.in. dla obywatelskiego projektu ustawy gwarantującej wypłatę pensji nauczycieli w całości z budżetu państwa, która czeka w sejmowej zamrażarce na dalsze procedowanie. Związek czeka na wyznaczenie terminu pierwszego czytania projektu ustawy w tej kadencji Sejmu.

ZNP chce też przekonać kluby parlamentarne do poparcia drugiej inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości pensji nauczycielskich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) 20 lutego wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Tym samym ruszyła akcja zbierania podpisów poparcia pod projektem. W maju br. inicjatywa ma wpłynąć do Sejmu.

Rozmowy władz ZNP z wicemarszałek Kidawą-Błońską były merytoryczne. Wcześniej, 18 lutego władze ZNP spotkały się z Włodzimierzem Czarzastym, wicemarszałkiem Sejmu z ramienia Lewicy, a 4 marca z wicemarszałkiem Sejmu z ramienia PSL Piotrem Zgorzelskim.

(JK, GN)

Przedstawiciele ZNP u marszałka Zgorzelskiego. Tematem rozmów były płace nauczycieli

ZNP u marszałka Czarzastego. To pierwsze z serii spotkań w Sejmie w sprawie podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń